We wtorek 10 czerwca klasy 7 a, 7 b, 7 c oraz 8 a, 8 b, 8 c i 8 d z wychowawcami wzięły udział w seansie filmu „Wszystkie dźwięki ciszy”, który był ostatnim w XIV edycji Ogólnopolskiego Interdyscyplinarnego Programu Edukacji Medialnej i Społecznej „KinoSzkoła”, w którym braliśmy udział w II semestrze tego roku szkolnego.
Temat przyświecający filmowi „Wszystkie dźwięki ciszy” to „O równości w różnorodności”, temu też była poświęcona prezentacja, która poprzedziła projekcję filmu. Zwróciła ona naszą uwagę na to, że wszyscy się różnimy nie tylko wyglądem, ale też umiejętnościami. Pokazane zostały w niej także osoby, które mimo niepełnosprawności świetnie sobie radzą w życiu, rozwijają swoje pasje i realizują się zawodowo. Sam film opowiadał o dwóch głuchoniemych nastolatkach, które wyruszają w pełną przygód podróż, aby dotrzeć do chorej babci jednej z nich. Towarzysząc im w tej wyprawie, mogliśmy zobaczyć świat z ich perspektywy, jak go postrzegają, jak odbierają, z czym się zmagają, jakie mają marzenia. To pozwoliło nam dostrzec, że bohaterki filmu – pomimo swojej niepełnosprawności - są takimi samymi nastolatkami jak inni, z podobnymi problemami i pragnieniami.
Wtorkowy seans zakończył udział klas 7-8 w programie „KinoSzkoła”. Od stycznia udało się obejrzeć trzy filmy, które następnie zostały przedyskutowane na lekcjach polskiego czy zajęciach z wychowawcą. Ich tematyka była bardzo aktualna i dotykała bieżących zagadnień. Styczniowy seans filmu „Game on” poruszał problem sztucznej inteligencji i związanych z nią szans, ale też i przyszłych wyzwań. W marcu film „Dzikie serce” przywołał niezwykle ważny temat siły empatii i współpracy, a czerwcowa wizyta w kinie i projekcja „Wszystkich dźwięków ciszy” zwróciła naszą uwagę na to, że mimo bycia różnorodnymi jesteśmy równi. Z pewnością udział w programie wzmocnił w uczniach postawy prospołeczne, promując empatię, tolerancję, szacunek do innych i współpracę, a także wpłynął na ukształtowanie w nich bardziej świadomego widza i odbiorcy tekstów kultury.