Scenariusz debaty  szkolnej 
przeprowadzonej w dniu  27 kwietnia 2021 
w ramach programu Złote  Szkoły NBP
Temat: Jak  skutecznie oszczędzać i pomnażać finanse oraz jak bezpiecznie z nich korzystać?
Forma debaty: dyskusja moderowana z udziałem eksperta
Miejsce: platforma internetowa Teams
Cele:
·         Przybliżenie  uczniom pojęć związanych z oszczędzaniem i pomnażaniem środków finansowych
·         Przedstawienie  korzyści wynikających z oszczędzania i pomnażania finansów oraz związanych z  nimi ograniczeń i ryzyk
·         Przypomnienie  pojęć: lokata, konto oszczędnościowe, obligacje skarbowe, inwestycje, karta  debetowa, karta kredytowa, kod PIN, kod CVV, rachunek bankowy
·         Kształtowanie  w uczniach postawy świadomego uczestnika świata finansów i ekonomii
·         Budowanie  w uczniach pozytywnych nawyków związanych z gospodarowaniem swoimi środkami  finansowymi
·         Uwrażliwienie  uczniów na kwestie związane z cyberbezpieczeństwem
·         Wypracowanie  kodeksów bezpiecznego korzystania z karty płatniczej i z rachunku bankowego
Przebieg:
1.     Przypomnienie przez moderatora idei  oraz założeń programu Złote Szkoły NBP.
2.     Omowienie zasad obowiązujących na  debacie związanych z jej formą – dyskusją moderowaną.
3.     Wybór sekretarza debaty.
4.     Dyskusja sterowana przez moderatora –  zabieranie głosu przez uczestników debaty odnośnie poruszanych kwestii,  wyświetlane na prezentacji:
·         Sposoby  oszczędzania i pomnażania finansów
·         Zalety  różnych form oszczędzania
·         Korzyści  i ryzyko płynące z inwestowania funduszy
·         Rodzaje  kart płatniczych
·         Budowa  karty płatniczej, elementy zabezpieczające
·         Korzyści  płynące z posiadania karty płatniczej
5.     Opracowanie kodeksu bezpiecznego  korzystania z rachunku bankowego oraz kodeksu bezpiecznego korzystania z karty  płatniczej – zgłaszanie propozycji przez uczestników debaty – przedstawicieli  klas, zapisywanie ich przez sekretarza debaty.
6.     Odczytanie opracowanych kodeksów  przez sekretarza. 
7.     Podsumowanie debaty – zebranie  wniosków z dyskusji.