VIII obszar MegaMisji w świetlicy SP nr 4 - zaliczony!!!

pt."Ekonomiczne aspekty działania mediów"

/ czyli o tym, czym jest komunikat, kim są jego nadawca i odbiorca, a także o reklamie i kosztach używania mediów/

„Julka i Kuba tropią nadawcę komunikatu" – zadanie 1.

Komunikujemy wam kolejne przebyte przez nas mega zadanie! Dziś właśnie komunikaty najróżniejszego rodzaju zaprzątały nasze głowy. Rozmowy telefoniczne przeprowadzane za pomocą kubeczków i naprężonego sznurka między rozmówcami, okazały się świetną zabawą! Dzieci dobrane w pary kolejno ustawiały się do kubeczkowej rozmowy. Na jej podstawie w prosty sposób omówiliśmy sobie zasady nadawania i odbierania komunikatów. Jako nadawcy i odbiorcy jednocześnie, konkretyzowaliśmy jaką postać może przybrać komunikat, poczynając od historii, aż po wojskowe komendy! Próbując odróżnić różne typy komunikatów, przeszliśmy do wyróżnienia tych nadawanych jednorazowo i tych, z którymi możemy mieć do czynienia wiele razy. Prócz codziennych relacji z różnymi osobami, skąd jeszcze możemy pobierać komunikaty? Oczywiście z mediów! Przygotowana wcześniej tabelka, posłużyła nam do podkreślenia, które media- telewizja, radio, Internet, prasa, kino umożliwiają nam powrót do obejrzanych, przeczytanych wcześniej treści. Głosowanie było raczej jednogłośne, choć świetliczaki znajdowały rozmaite sposoby na odtworzenie komunikatów poprzez nagranie na płytę, dyktafon itd. Zajęcia dziś były mega fajne i mega proste, co udowodniło ćwiczenie podsumowujące, w którym dzieciaki bez najmniejszych problemów dokańczały rozpoczęte zdania związane z poruszoną tematyką.

Nadajemy komunikat na żywo, wprost ze  świetlicy SP4 w Chojnowie- pierwsze zadanie ósmego obszaru MegaMisji za nami!

„Pieniądze w mediach" zadanie 2.

Pieniądze szczęścia nie dają, taką zasadę wdrażamy naszym świetliczakom od samego początku. Jednak nie można zaprzeczyć, że są one wszechobecne. Za co płacimy, a za co nie? Za jedzenie płacimy! Za przyjaźń nie!- tak wykrzykiwały dzieciaki. Potem wymieniliśmy sobie sposoby płatności- gotówka, przelewy, płacenie kartą, płatność przez Internet. A jak obraca się pieniądz w mediach? Dziś postanowiliśmy się tego dowiedzieć grając w mega grę! Podzieliliśmy się na ulubione w naszej świetlicy zespoły- Wenus kontra Mars.  „A1, D3, C4! Płatność, bezpłatna usługa... Wenus atakuje! Mars w natarciu! …"- słychać było rozemocjonowane głosy. Żałujcie drodzy przyjaciele, że was z nami nie było! Świetna zabawa plus pozyskana wiedza- jednym słowem rewelacja! Na koniec przypomnieliśmy sobie podstawową zasadę, obowiązującą wszystkie dzieci- Zanim drogi kolego, kupisz sobie Lego, zapytaj mamy taty albo ukochanej babci Agaty! 8 B- trafiony zatopiony! Drugie zadanie ósmego obszaru zaliczone!

I jeszcze jedno słówko… Ogromnie dziękujemy! Dziś dotarła do nas kolejna mega paczka, obfitująca w nowe gry, artykuły papiernicze i plastyczne oraz audiobooki! Ciężko było poskromić piski, krzyki i radość naszych świetliczaków. Jeszcze raz ślicznie dziękujemy!

Moc uścisków i dobrych życzeń MegaMisjo! – świetliczaki

„Co to jest reklama" – zadanie 3.

Ostatnio przerobiliśmy temat różnorodności komunikatów. Dziś rozwinęliśmy zagadnienie o dość specyficzny komunikat, jakim jest reklama. Rozpoczęliśmy od wyróżnienia rodzajów reklam- pierwszymi przykładami były oczywiście telewizyjne, potem radiowe, internetowe ( bardzo przeszkadzające, co podkreśliły świetliczaki), bilbordy, ulotki, gazetki… Piękne, kolorowe, zachęcające, ale także niejednokrotnie kłamliwe i wyolbrzymiające zalety produktów i usług. Z relacji dzieci jasno wynikało, że nieraz czuły się okłamane i oszukane przez reklamy, dlatego teraz starają się podchodzić do nich ostrożnie. A co z plakatami? Wyróżniliśmy nie tylko te reklamowe, ale i informacyjne. Świetliczaki zostały podzielone na grupki, których zadaniem było wykonanie plakatów. Do tej czynności posłużyły nam wygrane w MegaMisji przybory, dlatego zadanie okazało się równie mega fantastyczne! Następnie prezentowaliśmy sobie przygotowane prace oraz odgrywaliśmy mini spoty reklamowe z użytymi na plakatach hasłami. Świetliczaki bardzo szybko zorientowały się, które grupy starały się tylko „naciągnąć" klientów, a które niosły konkretny przekaz. Bardzo przyjemne i pouczające spotkanie z  MegaMisją, wypadałoby się powiedzieć- jak zawsze!

Wychowawczynie

Bożena Szarek i Natalia Halikowska

(szerokość: 375 / wysokość: 210) (szerokość: 375 / wysokość: 210)

E.R