ROK KORCZAKOWSKI W SP NR 4

DZIAŁANIA

„CZWÓRKA Z KORCZAKIEM" (PROJEKT)

- FESTYN MAJOWY dla społeczności szkolnej i lokalnej w myśl korczakowskiego hasła na rok 2012 „Czuć jak dziecko, myśleć jak Korczak".

- KORCZAKOWSKI TURNIEJ RODZINNY dla zespołów (rodzice + dzieci) z poszczególnych klas: konkurs wiedzy o Januszu Korczaku, zabawy, wyścigi, twórczość plastyczna itp. ( w ramach festynu)

- ZDROWY STYL ŻYCIA W NASZEJ SZKOLE – praktyki zdrowego żywienia ( stoiska i kiermasze na festynie, pokazy kulinarne) oraz pierwsza pomoc przedmedyczna – Szkolni Ratownicy.

- POGADANKA DLA RODZICÓW : „Stary Doktor i jego metody wychowawcze" – wskazówki i porady dla rodziców

- ŚPIEWAM O STARYM DOKTORZE" – spektakl słowno-muzyczny, występ chóru i koła teatralnego

Panadto przez cały rok:

- KONKURS SZKOLNY I WYSTAWA twórczości dziecięcej – „Sceny z życia Korczaka", „Postacie z utworów Janusza Korczaka" – rozstrzygnięcie luty

- KONKURS RECYTATORSKI – dziecięca proza Korczaka (IV-VI)

- MIĘDZYKLASOWY KONKURS WIEDZY O NASZYM PATRONIE – udział wszystkich uczniów kl. IV – VI (kwiecień), przygotowanie i zapoznanie uczniów z życiem i twórczością J. Korczaka – wychowawcy klas.

- GADANINKI KORCZAKOWSKIE" – comiesięczne czytanie Korczaka w ramach godziny wychowawczej.

- LEKCJE HISTORII: „Epoka Korczaka", „Prawa dziecka" kl. IV-VI .

- PRZEDSTAWIENIE FRAGMENTÓW KSIĄŻEK J. KORCZAKA np. : „Król Maciuś Pierwszy", „Król Maciuś na bezludnej wyspie", Kajtuś Czarodziej" oraz zapoznanie z bajką pt. „Król Maciuś Pierwszy" kl. I-III (najlepiej przed konkursem plastycznym)

- PREZENTACJA MULTIMEDIALNA – „Korczak nasz Patron", „Nasza szkoła z Korczakiem – rys historyczny"

- COROCZNE PUSZCZANIE LATAWCÓW – udział całej społeczności uczniowskiej

- POKONKURSOWA WYSTAWA PRAC PLASTYCZNYCH w Galerii Młodych przy Bibliotece Miejskiej w Chojnowie .

UDZIAŁ W KONFERENCJI „Prawa dziecka i idee korczakowskie" w DODN w Legnicy (przedstawienie prezentacji multimedialnej oraz występ uczniów).

Proponujemy, aby w salach lekcyjnych były widoczne akcenty związane z PATRONEM i obchodzonym ROKIEM KORCZAKA np. ciekawe cytaty, prace dzieci itp.