SPOTKANIA Z RODZICAMI

WYWIADÓWKI –trochę inaczej:)

Zebrania dla rodziców mogą być okazją do innego spojrzenia nie tylko na swoje dzieckoale i na szkołę.

W dniu 09.02.2012 roku odbyły się w Szkole Podstawowej zebrania dla rodziców.

Spotkanie z rodzicami klasy Ib nt. „Od czego zależą sukcesy i porażki szkolne"-poprowadziła Maria Pura- szkolny pedagog.

Spotkanie miało charakter warsztatowy trochę teorii, maksimum ćwiczeń praktycznych ( praca w dwójkach, małych grupach, burze mózgu, niedokończone zdania…, autorefleksja, szukanie mocnych stron swojego dziecka,etc).

Rodzice mieli możliwość poznania siebie, swoich oczekiwań, poznać kolegów i koleżanki swojego dziecka z relacji jego rodzica.  Zdobyć podstawową wiedzę jak radzić sobie z różnymi trudnościami na drodze wychowania  a także zrozumieć jak ważne jest budowanie pozytywnego obrazu dziecka, gdyż jest podstawą radzenia sobie w różnych sytuacjach życiowych i szkolnych.

Pozytywne Rodzicielstwo można postrzegać jako styl życia. Bazuje ono na empatii, akceptacji i szacunku wobec dziecka i rodzica dla samego siebie. Warsztat ma na celu wyposażenie rodzica w narzędzia, które pomogą mu lepiej rozumieć uczucia i potrzeby dziecka oraz precyzyjniej wyrażać własne potrzeby.

Sposób, w jaki mówimy do dzieci, ma wpływ na to, czy chcą nas wysłuchać i posłuchać. To zaś jak my - rodzice - je słyszymy, ma wpływ na to, jak postrzegamy ich zachowanie i jak zareagujemy. Istnieje kilka mitów „dobrego rodzica", które są barierą w porozumieniu się z dziećmi i dawaniu im wsparcia, by rozwijały swoją samodzielność i pewność siebie. W czasie warsztatów przyglądaliśmy  się im i tworzyliśmy  nowe wzorce zachowań. Istotnym elementem podejścia do dziecka w ramach Pozytywnego Rodzicielstwa jest fakt, że rodzic, podejmując się refleksji nad zachowaniem dziecka, podejmuje się równolegle pracy nad samym sobą.

Założenia empatycznej komunikacji:

• Wszyscy ludzie we wszystkim co robią i zawsze, kiedy to robią próbują zaspokoić własne potrzeby.
  • Potrzeby wszystkich są równe .
  • Uczucia pochodzą z naszych potrzeb.
  • Jesteśmy odpowiedzialni tylko za swoje uczucia. Nie jesteśmy zaś odpowiedzialni za uczucia innych osób, nawet własnych dzieci czy rodziców.
  • Odpowiedzialni jesteśmy za intencję, z którą działamy.
  • Wszyscy ludzie chcą współpracować, jeśli ich potrzeby zostaną wzięte pod uwagę dzięki tej współpracy (nie muszą być zaspokojone, ale usłyszane).
  • Kontakt jest priorytetem. Przedkładajmy kontakt nad rozwiązanie.

Pedagog szkolny Maria Pura

ZEBRANIE Z RODZICAMI W KLASIE I C

Na zaproszenie wychowawczyni klasy I c p. Grażyny Kośnik na zebraniu z rodzicami 13 grudnia gościła pedagog szkolna p. Maria Pura, która w warsztatowej formie podjęła ważny problem agresji, której doświadczają lub są sprawcami uczniowie.

Uświadomienie sobie przyczyn agresji i poznanie sposobów jej eliminowania jest podstawą współpracy rodziców ze szkołą i wspólnego radzenia sobie z problemami.

Warsztaty dla rodziców klas pierwszych

„Skuteczne wychowanie- to dar dany rodzicom, czy też sztuka, której trzeba się uczyć?"- na taki temat pedagog szkolny przeprowadziła spotkanie z rodzicami klasy Ia i Id.

Rodzice pracowali nad tym co jest ważne dla ich dzieci aby mogły się skutecznie uczyć. Zastanawiali się też nad pytaniem: „Co stoi na przeszkodzie pracy ucznia?" i wspólnie wypracowali kilka odpowiedzi a jedną z nich jest :

Na przeszkodzie pracy ucznia- stoi dziecko-które uczeń- przyniósł w plecaku da szkoły.

Najważniejsi dla tego dziecka są rodzice i to od nich zależy jaki system wartości wpoją swoim pociechom i jakie zasady wprowadzą w swoich domach.

Pedagog podkreśliła znaczenie prawidłowej diety i wartościowych sposobów spędzania czasu wolnego od nauki.

Zwróciła uwagę na „przestymulowanie" dzieci przez komputery, tablety, telefony komórkowe. To „przestymulowanie" przekłada się na gorsze funkcjonowanie w roli ucznia. Coraz więcej jest uczniów pobudzonych, drażliwych, reagujących w sposób agresywny, nie potrafiących się koncentrować na lekcjach.

Rodzice usłyszeli też kilka wskazówek jak pomagać dziecku w nauce i jakie ćwiczenia warto wykonać przed odrabianiem zadań domowych aby wspomóc koncentrację uwagi.

Spotkania pedagoga z rodzicami zaowocowały następującym wnioskiem:

wychowanie jest sztuką i stale trzeba się doskonalić w tym kierunku aby być skutecznym rodzicem.

Maria Pura

(szerokość: 375 / wysokość: 281) (szerokość: 375 / wysokość: 281)

(szerokość: 375 / wysokość: 281) (szerokość: 375 / wysokość: 281)