Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

  (szerokość: 320 / wysokość: 202)Wszyscy chcemy czuć się dobrze,

szczególnie w miejscach, w których przebywamy długo.

Takim miejscem jest szkoła a jeszcze bliżej klasa. Nie ma zespołów klasowych wolnych od różnych problemów. Na zaproszenie wychowawców, w klasach IV (maj) gościła pani pedagog Maria Pura.

Tematem do dyskusji były „Trudne sprawy w mojej klasie". Uczniowie w anonimowy sposób mogli wypowiedzieć się na piśmie co ich martwi i zakłóca dobrą atmosferę w klasie.  Wypełniali także test socjometryczny „Drzewo przeżyć", którego analiza pokazała wychowawcom strukturę nieformalną w zespole.  Wychowawcy otrzymali wskazówki do działań wychowawczych.


Powyższe działania pedagoga były ukierunkowane na profilaktykę konfliktów klasowych.




                              „Co należy wiedzieć o paleniu papierosów?"


 (szerokość: 375 / wysokość: 362)Pod takim hasłem zostały przeprowadzone warsztaty profilaktyki antynikotynowej  przez pedagoga szkolnego. Spotkania w klasach V a, VI a, VI c odbywały się w miesiącach: kwiecień-maj 2016r.

Uczniowie dowiedzieli się jaki jest skład papierosów, jak przebiegają fazy uzależnienia od nikotyny, jakie skutki zdrowotne odczuwają palacze papierosów.

Szukali przyczyn sięgania  po papierosy i inne substancje odurzając e przez osoby niepełnoletnie.  Zastanawiali się nad alternatywą do tych ryzykownych zachowań.

Wszyscy otrzymali edukacyjną ulotkę.



NOWY PROJEKT W SZKOLE- „Kreatywność wielu z myślą o młodym i starszym  przyjacielu"


(szerokość: 375 / wysokość: 282)

 

W ramach rządowego programu na lata 2014-2016

Bezpieczna i przyjazna szkoła", mającego na celu zwiększenie skuteczności działań

wychowawczych i profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa i tworzenia przyjaznego

środowiska w szkołach i placówkach województwa dolnośląskiego w 2015 roku

wzięliśmy udział w konkursie ogłoszonym przez wojewodę dolnośląskiego.

Nasz projekt zdobył najwyższą liczbę punktów w województwie.

Szkoła Podstawowa nr 4 pozyskała środki na realizację ciekawych przedsięwzięć.

 

Głównym celem naszego projektu jest:  Kreowanie zdrowego, bezpiecznego i przyjaznego środowiska szkoły.

W okresie od 01.09.2015r do 31.12.2015r będą realizowane kolejne zadania projektu:

 

I.   Integrowanie uczniów w pierwszych klasach każdego etapu edukacyjnego (klasy pierwsze i czwarte)

II.  Rozwijanie umiejętności interpersonalnych uczniów( warsztaty z psychologiem- dla liderów klasowych i członków Samorządu Uczniowskiego )

III. Rozwijanie kompetencji wychowawczych rodziców poprzez umożliwienie im uczestnictwa w zajęciach psychoedukacyjnych ( rodzice klas pierwszych i czwartych)

IV.  Doskonalenie kompetencji nauczycieli w temacie: „Komunikacja (w tym mediacje i negocjacje)".

V.  Kampania  jako forma : walki z przemocą, uspołeczniania szkoły, integracji środowiska szkolnego, integracji szkoły ze środowiskiem lokalnym.

VI. Promowanie zdrowego stylu spędzania czasu wolnego – zajęcia z tenisa stołowego w weekendy dla uczniów, rodziców i nauczycieli.

Autorem wniosku i koordynatorem projektu jest szkolny pedagog Maria Pura.


 
    Profilaktyka uzależnień

(szerokość: 375 / wysokość: 288)18 lutego w naszej szkole odbyły się warsztaty dla uczniów klas szóstych nt. dopalaczy „Dopłynąć o własnych siłach".

„Żeglując" po wymagających wodach zdobywania wiedzy i wypełniania obowiązków szkolnych i domowych, młodym żeglarzom często brakuje sił, by sprostać oczekiwaniom jakie im się stawia. Ostatnio zdarza się często, że sposobem na spełnienie tych wymagań jest sięganie przez młodzież szkolną po dopalacze- środki o składzie zbliżonym do narkotyków ( lecz nieznanym i przez to bardziej niebezpiecznym).

Na zaproszenie pani pedagog, w szkole gościł psychoterapeuta z „Nowych Horyzontów" z Wrocławia. Zapoznał uczniów z technologią związaną z dopalaczami, poszerzył wiedzę nt. szkodliwości dopalaczy dla zdrowia. Uczniowie poznali motywy sięgania po dopalacze oraz ich krytyczną analizę.

                                                  

 (szerokość: 240 / wysokość: 240)W tym samym dniu klasy piąte uczestniczyły w warsztatach antynikotynowych „Mgliste cieśniny nikotyny".

Kiedy morze spowija mgła nie jest trudno zboczyć z kursu, szczególnie kiedy jest się młodym „żeglarzem". Podobnie jest kiedy błądzimy we mgle niejednoznacznych informacji na temat wyrobów nikotynowych. Możemy odnieść wrażenie, iż są one środkiem niegroźnym, szczególnie jeśli chodzi o e-papierosy. Nic bardziej mylnego. Uczniowie zapoznali się z terminem e-papierosy. Poszerzyli wiedzę z zakresu przyczyn, skutków i faz uzależnienia.

                                                                                                                                                                                                                                                                      Maria Pura

 

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie