NOWE ZAGROZENIE- „DOPALACZE"

Dlaczego pojawily się dopalacze?

Przemysl narkotykowy przynosi ogromne zyski. Rozwój tego przemyslu jest jednak hamowany przez dzialania ważnych instytucji międzynarodowych i krajową politykę antynarkotykową. Przemysl narkotykowy wprowadza więc nowe środki, które nie figurują na liście substancji zabronionych. Taką próbą ominięcia przepisów prawa są wlaśnie „dopalacze". Ich promocja, jako środków użytecznych i bezpiecznych, prowadzona jest na licznych, specjalnie utworzonych stronach internetowych adresowanych do mlodych odbiorców.

Co to są dopalacze?

Nazwa nie posiada charakteru naukowego; jest to raczej termin używany potocznie dla określenia grupy różnych substancji lub ich mieszanek o rzekomo bądź faktycznym dzialaniu psychoaktywnym. Reklamowane są jako „ smart drugs" ( „sprytne substancje, zwiększające spryt i inteligencję"). Są wśród nich substancje pochodzenia zarówno syntetycznego, jak i naturalnego Wiele z nich ma atrakcyjne, zachęcające nazwy, jak:"Szalwia wieszcza", „Ziola marzeń", itp.

Rzetelne informacje można znaleźć na stronie internetowej Krajowego Biura ds.Przeciwdzialania Narkomanii przygotowanej przez specjalistów

www.dopalaczeinfo.pl

Dodatkowych informacji można uzyskać w antynarkotykowym telefonie zaufania 801 199 990- czynnym codziennie w godzinach 16-21.

Dlaczego niektóre nastolatki sięgają po narkotyki?

• ucieczka od problemów

• nuda

• poszukiwanie pobudzenia

• poczucie pewności siebie w sytuacjach spolecznych i towarzyskich

• chęć przystosowania się do grupy

• ciekawość

Dlaczego nastolatki nie biorą narkotyków?

Większość nastolatków nie sięga po narkotyki. A oto odpowiedzi nastoletnich uczniów uzyskane w badaniach ankietowych:

• dezaprobata dla używania narkotyków wyrazana przez znaczące osoby z bliskiego otoczenia ( rodziców, przyjaciól, krewnych innych doroslych)

• strach przed konsekwencjami prawnymi ( wejściem w konflikt z prawem)

• poważne traktowanie swojej przyszlej roli rodzica, potrzeba bycia pozytywnym wzorem

• przeświadczenie, że używanie narkotyków może uniemożliwić zrealizowanie aspiracji życiowych

• posiadanie wielu zainteresowań

• aktywne spędzanie wolnego czasu

• zle doświadczenie z próbowaniem narkotyków (fatalne samopoczucie, nieprzyjemne objawy)

• przekonanie, że narkotyki rujnują życie

• obawa przed uzależnieniem się

• obawa przed utrata kontroli nad sobą. Pod wplywem narkotyków można zrozbić coś, czego później będzie się żalować.