Wygląda dobrze
To pole jest wymagane


               Wielkanoc jest najważniejszym świętem chrześcijańskim obchodzonym w Wielkiej Brytanii. Jest to święto pełne folkloru, tradycji i potraw sezonowych, jak również są to dni wolne od pracy dla większości mieszkańców. Uważa się, że angielskie słowo Easter (Wielkanoc) pochodzi od Eostre, czyli od imienia anglosaskiej bogini.

Maundy Thursday – Wielki Czwartek

Jest to dzień przed Wielkim Piątkiem, upamiętniany przez Chrześcijan jako dzień Ostatniej Wieczerzy. W Wielkiej Brytanii w tym dniu królowa bierze udział w ceremonii zwanej Royal Maundy, której tradycja sięga króla Edwarda I. Ceremonia ta wiąże się z uroczystym rozdawaniem przez królową Maundy Money (małe srebrne monety) jako symbol jałmużny zasłużonym seniorom, wyróżnionym ze społeczeństwa zazwyczaj za ich pracę dla lokalnej społeczności. Otrzymują oni uroczyste białe i czerwone portmonetki, które zawierają specjalne monety, wybite na tą okazję. Do siedemnastego wieku tradycją było umywanie przez królową lub króla stóp wybranych osób ubogich w geście pokory oraz na pamiątkę obmywania stóp uczniów przez Jezusa. Ostatnim monarchą kontynuującym tą tradycję był James II.


Good Friday – Wielki Piątek

W piątek przed Niedzielą Wielkanocną chrześcijanie upamiętniają ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa poprzez modlitwę i żałobę. W ten dzień tradycyjnie w rodzinnych posiłkach mięso jest zastępowane rybą, wszystkie firmy oraz sklepy są zamknięte z wyjątkiem sprzedawców ryb, którzy jako nieliczni wtedy pracują. Kolejnym miejscem otwartym w Wielki Piątek jest piekarnia, w której tradycyjnie sprzedawane są Hot Cross buns podawane prosto z pieca. Hot Cross buns to tradycyjne drożdżowe bułeczki z rodzynkami, na wierzchu ozdobione polewą w kształcie krzyża, która jest symbolem ukrzyżowania. W minionych latach sprzedawali je uliczni handlowcy jednocześnie śpiewając słynny już wierszyk, który zna każdy przedszkolak:

 

Hot Cross buns

Hot Cross buns

I a Penny

2 a Penny

Hot Cross buns


W dzisiejszych czasach drożdżowe bułeczki można kupić każdego dnia, więc nie są już one niczym specjalnym.



Easter Saturday – Wielka Sobota

Tradycyjnie znana jako Holy Saturday (Święta Sobota) lub dzień przed Niedzielą Wielkanocną, w przeszłości był to dzień modlitwy i postu. Obecnie traktowana jako zwykły dzień lecz jest to wielki dzień sportu i czas spędzany rodzinnie.

 

Easter Sunday – Niedziela Wielkanocna

Gorliwi chrześcijanie gromadzą się wcześnie rano na Sunrise service (nabożeństwo)na zboczu wgórza by obserwować wschód słońca. W ciągu dnia w kościołach w całym kraju odprawiane są radosne nabożeństwa. Rozpowszechnioną tradycją w tym dniu jest wręczanie sobie nawzajem czekoladowych jajek. Skąd się wzięła ta tradycja? Jaja są symbolem wiosny i nowego życia, w dawnych czasach ich jedzenie było zabronione w okresie Wielkiego postu. Obdarowywanie się jajkami w Niedzielę Wielkanocną było gestem symbolizującym dobrą wolę. Ówczesne jaja były gotowane na twardo i malowane w jasne kolory, lub barwione w różnokolorowych barwnikach i ozdabiane różnymi wzorami jako symbol wiosny i światła. Jednak gdy czekolada stała się bardziej dostępna i niedroga, czekoladowe jajka wyparły te tradycyjne. Lata temu zdobione jajka gotowane na twardo były turlane w dół, jajko, które sturlało się najdalej wygrywało nagrodę. W niektórych wsiach w Wielkiej Brytanii tradycja ta nadal jest podtrzymywana. Innym zwyczajem obchodzonym od niedawna jest Easter Egg Hunt małe jajka ukryte są w ogrodzie a dzieci chodzą i ich szukają. Wszystkie znalezione jajka są natychmiastowo przez nie zjadane. Niedziela Wielkanocna obecnie jest dniem rodzinnym ze wspólnym uroczystym posiłkiem. W dawnych czasach specjalnością podawaną w ten dzień był pieczony kurczak, który nie był dostępny na co dzień w przeciwieństwie do obecnych czasów.


Easter Monday – Poniedziałek Wielkanocny

Niewiele ceremonii religijnych odbywa się w tym dniu, natomiast organizowanych jest wiele imprez rozrywkowych. Jest to kolejny wielki dzień sportu, wyścigów konnych i meczów piłki nożnej. W Poniedziałek Wielkanocny odbywają się również rodzinne wycieczki nad morze jeśli dopisze pogoda oraz organizowane są różne dziwne wydarzenia w całej Wielkiej Brytanii takie jak mistrzostwa świata w noszeniu węgla w Gawthorpe w hrabstwie Yorkshire. Zawodnicy biegną 1 milę niosąc worek węgla ważący 50kg. Kolejny dziwny konkurs to rzut kaloszem w Somerset. Zawodnicy startujący w konkurencji mają za zadanie rzucić kaloszem najdalej jak potrafią.


źródło - naszestrony.co.uk





serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie