MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TŁUMACZA

(szerokość: 190 / wysokość: 116)30 września 2016 r. obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Tłumacza. Z tej okazji p. Sabina Kaszowska wraz z uczniami klas VI przeprowadziła zajęcia tłumaczeniowe z języka angielskiego, na których uczniowie mogli się wcielić w prawdziwych tłumaczy.

Na początku zajęć uczniowie dowiedzieli się kto to jest tłumacz, jakie są rodzaje tłumaczeń,  kto jest patronem tłumaczy oraz jakie kompetencje powianiem posiadać dobry tłumacz ustny i pisemny. Następnie  uczniowie dokonali przekładów tekstów z języka angielskiego na polski lub polskiego na angielski. Każdy wybrał tekst o innym stopniu trudności i tematyce. Uczniowie tłumaczyli również różnorodne teksty np. komiksy, streszczenia filmów, opis krajobrazu, dowcipy, dialogi z życia codziennego i życiorysy. Podczas tłumaczeń uczniowie wspomagali się tłumaczami online, korzystając ze smartfonów i słowniczków. Był to czas na pokonanie bariery językowej, poszerzenie swoich umiejętności językowych i zastosowanie ich w praktyce.

Początkujący tłumacze spisali się na piątkę. Część uczniów dokonała przekładu ustnego bez pomocy słownika, co zasługuje na wielki podziw i odwagę.  Niektórzy uczniowie jednogłośnie stwierdzili, że jest to trudna praca i wymaga olbrzymiej wiedzy i umiejętności ale daje ogromną satysfakcję.

(szerokość: 375 / wysokość: 281) (szerokość: 375 / wysokość: 281)