PROJEKT EDUKACYJNY

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4 W CHOJNOWIE

ROK SZKOLNY 2019/2020

CHARAKTERYSTYKA PROJEKTU

Projekt edukacyjny „Odkrywcy matematycznych tajemnic" w tym roku szkolnym obejmuje uczniów klas IV - VIII. Przeznaczony jest dla uczniów uzdolnionych matematycznie i zainteresowanych matematyką. Realizacja projektu w poniższej formie przewidziana jest w roku szkolnym 2019/2020. W następnych latach działania w ramach projektu będą dostosowywane do oczekiwań dzieci i rodziców.

CEL GŁÓWNY

Rozwijanie zainteresowania matematyką; motywowanie uczniów zdolnych do podejmowania dodatkowych działań.

CELE

·        rozbudzanie ciekawości nauką matematyki

·        rozwijanie samodzielności i kreatywności uczniów

·        rozwijanie intuicji matematycznej, kształtowanie wyobraźni

·        rozwijanie umiejętności wnioskowania i logicznego myślenia, odkrywania i tworzenia reguł

·        twórcze rozwiązywanie problemów

·        doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem matematycznym

·        ukazanie przydatności matematyki w różnych dziedzinach życia

·        efektywne korzystanie z różnych źródeł informacji

·        kształtowanie umiejętności przetwarzania informacji i późniejszego ich wykorzystywania

·        wykorzystanie nowych technologii informacyjnych

·        umiejętne współdziałanie w zespole

SPOSOBY REALIZACJI

1.     Organizowanie konkursów matematycznych różnego szczebla:

- - Konkurs zDolny Ślązaczek z matematyki

- Ogólnopolska Olimpiada Przedmiotowa "Pionier" (1 semestr),

- Ogólnopolski Konkurs Logicznego Myślenia (2 semestr),

- Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur" (2 semestr),

- Konkurs interdyscyplinarny "Matematyka z językiem polskim się styka" dla klas 8.

2.     Prowadzenie zajęć dla uczniów uzdolnionych matematycznie i zainteresowanych matematyką -   koła matematyczne.

3.  Stworzenie banku zadań z materiałami przeznaczonymi dla uczniów zainteresowanych  podejmowaniem się dodatkowych działań.

EWALUACJA PROJEKTU

1.     Analiza ankiet, rozpatrzenie uwag uczniów.

2.     Analiza osiągnięć konkursowych oraz dokumentacji szkolnej (frekwencja na zajęciach koła, oceny).

3.     Wnioski z obserwacji uczniów na zajęciach.

PODSUMOWANIE PROJEKTU

1.     Wnioski z ewaluacji.

2.     Podsumowanie na stronie szkoły - lista uczniów o największych sukcesach (konkursy, oceny z przedmiotu, praca na zajęciach).

AUTORZY I REALIZATORZY PROJEKTU

Violetta Gachowska, Marzena Rudzka-Kupczyńska, Justyna Dziubak-Sobiechowska, Alicja Szczypińska, Piotr Kulczyc