Czytamy„Bajki bez barier"

Klasa II b

(szerokość: 187 / wysokość: 269)      (szerokość: 188 / wysokość: 268)

Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Światełko" w roku 2015 realizuje projekt pod nazwą „Bajki bez barier" - opracowanie i wydanie serii bajek dotyczących niepełnosprawności, współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Konkursu XV.

*  *   *

Głównym celem projektu jest poprawa funkcjonowania osób z niepełnosprawnością poprzez szerzenie wiedzy na temat różnych rodzajów niepełnosprawności. Projekt obejmuje wydanie i dystrybucję serii dziesięciu książeczek skierowanych do czytelników w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Każda książeczka zawiera jedną bajkę psychoedukacyjną dotyczącą konkretnej niepełnosprawności, tj.: zespołu Aspergera, autyzmu, ADHD, epilepsji, zespołu Downa, niepełnosprawności ruchowej, zaburzenia mowy, niedosłuchu, choroby przewlekłej, dziecka niewidomego.

* *  *

Stowarzyszenie "Światełko" zwróciło się m.in. do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnowie z prośbą o wykorzystanie bajek jako narzędzia edukacyjnego wyjaśniającego "inność" dzieci z niepełnosprawnością. Biblioteka postanowiła wesprzeć tę inicjatywę zapraszając do współpracy chojnowskie Szkoły Podstawowe.

* * *

Naszą szkołę reprezentuje klasa IIB wraz z wychowawczynią Dorotą Chopkowicz, która wspólnie z bibliotekarkami MBP: Marzeną Luty i Agnieszką Tworzydło przygotowuje i współtworzy cykl bajkowych spotkań.

* * *

Czytanie całej serii bajek  odbywa się  od października 2015 r. do czerwca 2016 r. Przeciętnie w każdym miesiącu w bibliotece czytane i omawiane są jeden lub dwa tytuły.