4 października odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym dyskoteka dla klas III - VI  zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Frekwencja duża, świetna zabawa. Jeśli chcesz przypomnieć sobie tamte chwile - WEJDŹ.

Do lewej
KLASA PIERWSZA NA PIKNIKU

Dnia 6 października, dzięki uprzejmości Koła Łowieckiego z Białej, Uczniowie klasy Ic wraz z wychowawczynią panią A. Bijak uczestniczyli w spotkaniu piknikowym w Hubertówce (zobacz zdjęcia). Po dotarciu na miejsce, wychowawczyni w ekspresowym tempie, przełamała lody i zmobilizowała rodziców oraz dzieci do rozgrzewki i ćwiczeń. Następnie ofiarnie broniła bramki swoich wychowanków w meczu: "Ojcowie kontra synowie". Śmiechu było co niemiara, a świetna zabawa i ruch na świeżym powietrzu okazały się ważniejsze niż wynik. Po wyczerpującym meczu wszyscy zgłodnieli, więc kiełbaski upieczone na ognisku smakowały wyśmienicie. Po krótkiej sjescie dzieci w dalszym ciągu pożytkowały swoją energię we wspólnych zabawach, gonitwach i obserwowaniu przyrody. Dla rodziców natomiast był to czas na rozmowy, co na pewno przyczyni się do lepszego kontaktu ze szkołą. Pierwsze lody zostały przełamane, a pomysłów na następne wspólne i tak samo świetne, rodzinno-klasowe spotkania na pewno nie zabraknie.

DZIEŃ NAUCZYCIELA

Dnia 12 października w naszej szkole odbyła się szczególna uroczystość z okazji Dnia Nauczyciela, w której uczestniczyli uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły. Program artystyczny daleko odbiegający charakterem od poważnych i wzniosłych uroczystości z lat ubiegłych przygotowali członkowie Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem. Było sporo radości i uśmiechu, szczególnie na twarzach nauczycieli, do których zostały skierowane pytania dotyczące ciekawostek z ich codziennej pracy. Miłym akcentem były nagrody dyrektora i wręczenie nauczycielom symbolicznej róży.

KOMUNIKAT ZESPOłU DO SPRAW PROMOCJI ZDROWIA

JAK BRONIĆ SIĘ PRZED OŁOWIEM?

Szanowni Rodzice, drodzy Uczniowie

W dzisiejszych czasach wiele mówi się i słyszy o zagrożeniu ołowiem i o bardzo groźnej
chorobie  – ołowicy. Dlatego warto coś więcej na ten temat wiedzieć, a przede wszystkim znać sposoby obrony przed ołowicą.
OŁÓW – to pierwiastek chemiczny, metal, który sam oraz jego związki są silnie trujące.
OŁOWICA – jest to przewlekłe zatrucie ołowiem i jego związkami w wyniku wchłaniania przez drogi oddechowe oraz przewód pokarmowy, w efekcie czego niszczone są krwinki czerwone, ośrodkowy układ nerwowy oraz wątroba i nerki.

DŁUGOTRWAŁY KONTAKT Z OŁOWIEM POWODUJE:
niedokrwistość, brak łaknienie, bóle brzucha i zaparcia, wymioty, bóle głowy, niezborność ruchową, drgawki, objawy pobudzenia psychoruchowego, zaburzenia świadomości, zaburzenia rozwoju psychicznego i fizycznego.
Konsekwencją tych objawów i dolegliwości są problemy w nauce i zachowaniu.

RODZICE – zastosujcie rady pomocne w obronie Waszych dzieci przed ołowiem:

- unikajcie żywności i napojów z puszek, właściwie przechowujcie spożywaną żywność

- wyeliminujcie spożywanie warzyw i owoców z ogródków znajdujących  się w pobliżu  drogi

- podawajcie dzieciom preparaty pszczelopochodne i magnezowe

- do malowania ścian używajcie jedynie farb bezołowiowych

- na czas remontu mieszkania przenieście dzieci do cioci lub babci

- na miejsce zabaw i wypoczynku wybierajcie dzieciom tereny zielone położone daleko od dróg

- kontrolujcie stan higieniczny rąk i paznokci swoich dzieci, często zmieniajcie im odzież

- sprzątając usuwajcie kurz „na mokro".

UCZNIOWIE – wy również brońcie się przed ołowicą:

- często myjcie ręce

- nie obgryzajcie paznokci, utrzymujcie je w należytej czystości

- nie wkładajcie kredek, zabawek do ust

- nie jedzcie lodów i ciastek idąc wzdłuż ruchliwych ulic

- po przyjściu do domu zmieniajcie ubranie i obuwie

- jedzcie dużo razowego chleba, nabiału i roślin strączkowych

- pijcie wodę mineralną z magnezem oraz mleko

- bawcie się zawsze z dala od warsztatów mechanicznych i ulicznego ruchu.

Podejmujcie świadome działania na rzecz ochrony własnego zdrowia i zdrowia innych.
Służymy Wam i Waszym Rodzicom zawsze radą i pomocą.

PAMIĘTAJCIE – NASZE ZDROWIE W DUŻEJ MIERZE ZALEŻY OD NAS SAMYCH

Poziom ołowiu w organizmie można określić wykonując badania krwi.

V Dolnośląski Konkurs Interdyscyplinarny dla uczniów Szkół Podstawowych "zDolny Ślązaczek".

Szkolny etap konkursu odbył się w naszej szkole 24 października 2007r., wzięło w nim udział 25 uczniów z klas V i VI. Najlepsi spośród uczestników zakwalifikowali się do etapu powiatowego, który odbył się 21 listopada w Legnicy. Są to uczniowie:

Klaudyna Konopa kl.VIb

Hanna Łukaszewska kl.VIb

Karolina Kłos kl.VIc

Natalia Czapska kl. VIe

Łukasz Homętowski kl.VIa

Błażej Gadek kl. VIc

Sadzenie drzew

"Ludzkość jest drzewem, a ludzie są liśćmi.

Drzewo i trwa rośnie, chociaż liście opadają".

Jerzy Drobnik

25 pażdziernika klasy pierwsze sadziły sadzonki drzew, które otrzymały od Nadleśnictwa Złotoryja w dniu pasowania.

Wsparciem i fachową radą służył pan leśniczy Roman Ksiażek, który pokazywał dzieciom jak należy sadzić do ziemi drzewka, aby nie uszkodzić korzeni .Mimo chłodu dzieci dzielnie asystowały pracy leśniczego. Niektóre z drzew otrzymały od dzieci nawet swoje nazwy .

Na koniec dzieci złożyły obietnicę, że będą dbały i pilnowały swoje drzewka, aby mogły urosnąć duże.

Alina BIJAK