Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

              22 MARCA obchodzony był Światowy Dzień Wody.  W naszej szkole z tej okazji odbył się apel, w którym klasa 4c przekonywała jak cennym źródłem życia jest woda. Z hasłem przewodnim „Przyjaciele Skory dbają o ochronę wody" uczniowie chcą zwiększyć świadomość zarówno uczniów jak i ich rodziców, czyli mieszkańców Chojnowa, że jedynym źródłem wody jest środowisko naturalne, dlatego też wszyscy musimy dbać między innymi o racjonalne wykorzystywanie zasobów wodnych, bo to pomaga ludziom i przyrodzie. Uczniowie pragną też uwrażliwić Chojnowian na środowisko naturalne, którego stan uzależniony jest od naszych codziennych wyborów i przyzwyczajeń.

              Jeden człowiek zużywa przeciętnie od 150 do 200 litrów wody dziennie. Z tego tylko 10 do 20 litrów wykorzystuje do picia i przygotowywania posiłków. Reszta zużywana jest do kąpieli, mycia, prania, spłukiwania toalet, pielęgnacji roślin lub marnowana w postaci np. cieknących kranów lub spłuczek. W ostatnich 2 latach rachunki za wodę w Polsce wzrosły o ponad 40 proc. i w najbliższym czasie nadal będą rosnąć.


Oszczędzaj wodę - zdanie to słyszymy dość często. Jak jednak sprawić, aby nasze starania przyniosły odpowiedni efekt? Przypominamy:


1. Eliminacja cieknących urządzeń- jeśli z kranu kapie woda z częstotliwością 1 kropla na sekundę, to rocznie może „wykapać" ponad 100 złotych.

2. Używanie wody podczas mycia zębów i nie tylko. Podczas mycia zębów ze zwykłej baterii umywalkowej wypływa 9 litrów wody na minutę. Wystarczy zamknąć kran podczas tej czynności, aby 4-osobowa rodzina mogła zaoszczędzić prawie 100 litrów wody dziennie, czyli ponad 350 złotych rocznie. Dobrym rozwiązaniem jest także zainstalowanie na umywalkach baterii bezdotykowych.

3. Instalowanie perlatorów na kranach baterii. Zainstalowanie takich nasadek na wylewkach baterii umywalkowych i zlewozmywakowych pozwala uzyskać nawet do 50 proc. oszczędności wody, przy znacznie lepszym efekcie myjącym i płuczącym

4. Zainstalowanie tzw. oszczędnych spłuczek.

5. Podlewanie ogrodu. Oszczędniej jest podlewać ogród rzadziej lecz obficie. Dzięki temu woda dotrze do systemu korzeniowego roślin, a nie wyparuje z powierzchni liści lub ziemi. W przypadku trawnika, najkorzystniej jest go podlewać wcześnie rano, zanim wzrośnie temperatura powietrza. Warto też zwrócić uwagę na możliwość zagospodarowania i wykorzystania wody deszczowej w takim ogrodzie.

6. Prysznic zamiast kąpieli w wannie.
Pełna wanna to około 180 litrów wody, podczas gdy pięć minut kąpieli pod prysznicem to około 50 litrów wody. Daje to rocznie oszczędność na poziomie 180 złotych na osobę.

7. Unikanie mycia naczyń pod bieżącą wodą.

8. Zakup nowoczesnego sprzętu z programami oszczędnościowymi. Zmywarka i pralka to spore oszczędności wody w porównaniu do zmywania, czy prania ręcznego. Warto wykorzystywać programy oszczędnościowe, w które coraz częściej wyposażone są urządzenia AGD.

 (szerokość: 750 / wysokość: 421)

 

(szerokość: 750 / wysokość: 421)


(szerokość: 750 / wysokość: 421)


(szerokość: 750 / wysokość: 1333)






serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie