Wygląda dobrze
To pole jest wymagane


Dobiega końca cykl lekcji ekonomii prowadzonych w tym roku szkolnym przez p.Justynę Dziubak-Sobiechowską w klasach IV (głównie w klasie IVc). Lekcje te cieszyły się zainteresowaniem uczniów, więc w przyszłym roku być może powstanie Koło Młodych Ekonomistów. Przeprowadzono lekcje na temat:

1.Jak kupować, czyli jesteśmy konsumentami.

2.Jak w banku, czyli o oszczędzaniu.

3.Oszczędzamy wodę.

4.Do zwiedzania mamy chęć, czyli planujemy wycieczkę szkolną.

5.Kilka spraw do załatwienia.

6.Nasz budżet, czyli jak gospodarować pieniędzmi.

Prowadząc te zajęcia wykorzystywano scenariusze zajęć z książki „Moje dochody, wydatki, oszczędności", opracowanej w Ośrodku Rozwoju Edukacji. Publikacja została przygotowana z myślą o nauczycielach szkół podstawowych, zainteresowanych wprowadzaniem zagadnień ekonomicznych, a przede wszystkim kształtowaniem u uczniów postawy przedsiębiorczości.

 

Dlaczego tematyka ekonomiczna?

Współcześnie ekonomię definiuje się jako naukę o racjonalnym wykorzystaniu ograniczonych zasobów i konieczności dokonywania wyborów. Z ekonomią spotykamy się na co dzień, kiedy podejmujemy decyzje dotyczące zarówno zwykłych czynności, jak i spraw poważnych. Ekonomia – czy tego chcemy, czy nie – jest częścią naszego życia. Dzieje się tak, gdy zastanawiamy się:

– czy kupić lody, czy coca-colę?

– czy wybrać spodnie markowe, ale droższe i lepszej jakości – czy też tańsze, ale mniej trwałe?

– czy wydać wszystkie pieniądze na rozrywki, czy zaoszczędzić na wakacje?

– jaką wybrać szkołę?

– czy pracować w Polsce, czy w przyszłości poszukać pracy za granicą?

– czy kiedyś założyć własną firmę, czy też być pracownikiem najemnym?

Nawet jeśli sobie tego nie uświadamiamy, ciągle – w domu, szkole, pracy, sklepie – podejmujemy decyzje mające charakter ekonomiczny. Ekonomia jest więc nauką bliską nam wszystkim. Uczniowie szkół podstawowych na co dzień spotykają się ze zjawiskami ekonomicznymi i częściowo biorą udział w życiu gospodarczym. Codziennie widzą, jak rodzice wychodzą do pracy, żeby zarabiać pieniądze, robią zakupy, w domu rozmawiają o rachunkach.

Dlaczego edukacja ekonomiczna w szkole podstawowej?

Budowanie świadomości ekonomicznej powinno odbywać się na wszystkich etapach edukacji i rozpoczynać już w szkole podstawowej, a następnie być kontynuowane na kolejnych etapach w gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej. Cel, jaki zakłada edukacja ekonomiczna, to rozbudzanie przedsiębiorczości dzieci i młodzieży oraz rozwijanie zainteresowań tą dziedziną.

Celem kształcenia ogólnego w szkole podstawowej jest:

1) przyswojenie przez uczniów podstawowego zasobu wiadomości na temat faktów, zasad, teorii i praktyki, dotyczących przede wszystkim tematów i zjawisk bliskich doświadczeniom uczniów;

2) zdobycie przez uczniów umiejętności wykorzystywania posiadanych wiadomości podczas wykonywania zadań i rozwiązywania problemów;

3) kształcenie u uczniów postaw warunkujących sprawne i odpowiedzialne funkcjonowanie we współczesnym świecie".

Sprawne i odpowiedzialne funkcjonowanie we współczesnym, skomplikowanym i szybko zmieniającym się świecie w dużej mierze zależy od wiedzy ekonomicznej i postawy przedsiębiorczości. I nie chodzi o to, by uczyć reguł ekonomicznych, ale od najmłodszych lat kształtować postawy i umiejętności umożliwiające racjonalne kształtowanie swojej przyszłości, a także twórczy i aktywny udział w życiu zbiorowym.

Ekonomia jest nauką bardzo praktyczną. Dzięki wprowadzaniu elementów edukacji ekonomicznej do programów nauczania w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych

kształcimy konsumentów świadomych konsekwencji swoich decyzji finansowych. Takie

osoby potrafią lepiej gospodarować swoim czasem i pieniędzmi niż osoby, które nie rozumieją podstawowych praw ekonomicznych.



(szerokość: 750 / wysokość: 421)

(szerokość: 750 / wysokość: 421)

więcej zdjęc w galerii


serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie