Profilaktyka z teatrem Inspiracja z Krakowa

12 lutego 2015r w naszej szkole odbywały się spektakle profilaktyczne dla uczniów całej szkoły. Pedagog szkolny Maria Pura zaprosiła goszczącą już nie jeden raz w naszych murach, grupę teatralną „Inspiracja" z Krakowa.

Młodsze dzieci obejrzały sztukę „Prawdziwy skarb" zaś uczniowie klas IV-VI „Pętla zdarzeń".

Przedstawienia poruszały tematykę agresji i przemocy rówieśniczej.

W tym temacie nigdy za wiele działań. Przemoc fizyczna i  często występująca a trudna do wychwycenia przemoc psychiczna jest zjawiskiem występującym w dużych skupiskach ludzi.

Uczniowie często nie zdają sobie sprawy jak dotkliwa i mogąca powodować tragiczne konsekwencje jest przemoc psychiczna- począwszy od obelg, gróźb, szantażu i poniżania po pozornie niewinne wyśmiewanie i plotki.

Prawdziwym skarbem jest przyjaźń o czym dowiedzieli się młodsi widzowie w swoim spektaklu a także starsi w „Pętli zdarzeń" gdzie w celu ustalenia przyczyn próby samobójczej ucznia dziennikarz podejmuje reporterskie śledztwo.

W tracie spektaklu z pewnością w głowach oglądających rodziły się pytania: czy wszyscy byli bez winy? Czy brak reakcji na zjawisko przemocy, nie jest milczącym przyzwoleniem na nią? Co się dzieje z człowiekiem gdy zawodzą przyjaciele?

Stanisław Jerzy Lec napisał kiedyś tak:

„Własna niemoc jest tak samo niebezpieczna, jak czyjaś przemoc"...............................................

Aktorzy w wyrazisty i profesjonalny sposób starali się dotrzeć do umysłów młodych ludzi, aby przestrzec ich przed konsekwencjami przemocowych zachowań.

Maria Pura

„Prawdziwy skarb"

„Pętla zdarzeń"

(szerokość: 375 / wysokość: 281) (szerokość: 375 / wysokość: 281)