Wyprawka szkolna 2015/2016

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że zgodnie z zaproponowanymi rozwiązaniami dofinansowaniem zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, w tym podręczników do kształcenia specjalnego lub podręczników do kształcenia w zawodach, dopuszczonych do użytku szkolnego przez MEN, objęci zostaną uczniowie, którzy w roku szkolnym 2015/2016 będą uczęszczać do klasy III szkoły podstawowej, klasy III ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia i klasy IV technikum, a także uczniowie:

- słabowidzący,

- niesłyszący,

- słabosłyszący,

- z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim,

- z niepełnoprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym,

- z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,

- z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,

- z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona powyżej

– posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, uczęszczający w roku szkolnym 2015/2016 do szkół dla dzieci i młodzieży: szkół podstawowych (z wyjątkiem klas I, II i IV), gimnazjów (z wyjątkiem klasy I), szkół ponadgimnazjalnych: zasadniczych szkół zawodowych, liceów ogólnokształcących, techników lub szkół specjalnych przysposabiających do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, lub do ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia (z wyjątkiem klas I, II i IV), ogólnokształcących szkół muzycznych II stopnia (z wyjątkiem klasy I), ogólnokształcących szkół sztuk pięknych (z wyjątkiem klasy I), liceów plastycznych lub ogólnokształcących szkół baletowych (z wyjątkiem klas I i IV).

W przypadku niektórych uczniów z niepełnosprawnością, którzy w roku szkolnym 2015/2016 będą uczęszczać do szkół podstawowych (z wyjątkiem klasy IV), gimnazjów (z wyjątkiem klasy I), szkół ponadgimnazjalnych, dofinansowanie obejmować będzie również zakup materiałów edukacyjnych takich jak książki pomocnicze, karty pracy, ćwiczenia rewalidacyjne oraz opracowania wykorzystywane w edukacji przedszkolnej, które są wykorzystywane przez nauczycieli w procesie kształcenia tych uczniów.

Chodzi o uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Dofinansowania nie dostaną jednak uczniowie klas I i II szkoły podstawowej, którzy skorzystają z tzw. darmowego podręcznika do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej.

Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym uczęszczający do klasy I szkoły podstawowej będą mieli prawo do otrzymania pomocy w formie pełnego dofinansowania do zakupu materiałów edukacyjnych, jeśli nie skorzystają z darmowego podręcznika.

·        W przypadku uczniów, którzy będą ubiegać się o pomoc na podstawie kryterium dochodowego w 2015 r. dla uczniów z wszystkich klas objętych programem utrzymano w projekcie programu jednolite kryterium dochodowe, z ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Oznacza to, że w 2015/16  r. kwota uprawniająca do otrzymania   pomocy wynosić będzie  574 zł na osobę w rodzinie.

Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników przyznaje się na wniosek rodziców ucznia (prawnych opiekunów, rodziców zastępczych), nauczyciela, pracownika socjalnego lub innej osoby, za zgodą przedstawiciela ustawowego lub rodziców zastępczych.

Formularze wniosków są dostępne w naszej  szkole w sekretariacie .

Termin składania wniosków w szkole do 30 sierpnia 2015 r.

Dowodem zakupu podręczników jest: - faktura VAT wystawiona imiennie na ucznia, rodzica (prawnego opiekuna, rodzica zastępczego); zawierająca wykaz zakupionych podręczników, klasę do której uczeń będzie uczęszczał ,

Opracowała Bożena Szarek