SP nr 4 w Chojnowie otrzymała

tytuł Szkoły z Klasą 2.0oraztytułSzkoły Eksperckiej

Ilość przyznanych Dobrych Praktyk – 24!!!

Szkoła z Klasą działa nieprzerwanie od 2002 roku. Program powstał po to, aby szkoła stała się miejscem ciekawej i mądrej edukacji, żeby uczniowie chcieli i lubili się uczyć, a nauczyciele chcieli i lubili uczyć, żeby szkoła była żywą społecznością współpracujących ze sobą nauczycieli, uczniów i rodziców, żeby nie była nudna i smutna, żeby w uczniach widziała ludzi.

Przez ostatnie lata program nosił nazwę Szkoły z Klasą 2.0. Bo trudno dziś – w epoce powszechnego dostępu do Internetu i telefonu, który staje się przenośnym komputerem  – udawać, że można uczyć tak jak kiedyś, gdy nauczyciel był głównym źródłem wiedzy, a uczniowie ślęczeli nad podręcznikiem. Podobnie jak w zeszłym roku, w tym roku szkolnym w Programie brało udział ponad 300 szkół. W zeszłym roku zdobyliśmy tytuł Szkoły z Klasą 2.0. i dodatkowo tytuł „Szkoły Eksperckiej" za otrzymanie 6 Dobrych Praktyk. Nasz Zespół składał się wówczas z czterech nauczycielek.Tytuł „Szkoły Eksperckiej" otrzymuje szkoła, która ma na swoim koncie minimum 3 Dobre Praktyki, otrzymane przez różnych uczestników z danej szkoły.

W roku szkolnym 2015/2016 w naszej szkole w programie brał udział Zespół 2.0, złożony z dyrektora –p. Elżbiety Borysewicz i jedenastu nauczycielek z klas 4-6:p.Aneta Czapska, p.Beata Wawrzeńczyk, p.Sabina Kaszowska, p.Iwona Nowicka, p.Małgorzata Cieśla, p.Violetta Gachowska, p.BernardaMormul, p.Marzena Rudzka-Kupczyńska, p.Barbara Słotwińska, p.AnnaDenisiak i p.Justyna Dziubak-Sobiechowska, która była równocześnie koordynatorem programu w szkole. Każda z nauczycielek miała swoją grupę uczniów, którą się opiekowała. Pani dyrektor – Elżbieta Borysewiczwybrała zadanie „Szkoła w sieci" – założenie albo zmodyfikowanie szkolnej strony internetowej i jej zastosowanie w codziennej komunikacji z uczniami i rodzicami.

Wszyscy członkowie Zespołu 2.0 brali aktywny udział w programie. Wszystkie zrealizowane zadania zostały opisane i zamieszczone na platformie Szkoły z Klasą 2.0 - są one dokumentacją naszej pracy. Znajdują się również na szkolnej stronie internetowej w zakładce projekty edukacyjne.Do każdego opisu moderator programu zamieszczał informacje zwrotne wraz ze wskazówkami. Nauczyciele pracowali wraz z uczniami i realizowali w każdym semestrze po jednej ścieżce edukacyjnej (w każdej z nich po dwa zadania, czyli cztery łącznie). Nasz Zespół 2.0 wybrał: projekt edukacyjny, „Uczymy innych", „Odwrócona lekcja", „Odkrywaj, eksperymentuj, dociekaj",  „Czytaj (ze zrozumieniem)".

W połowie roku szkolnego odbyło się Międzysemestralne Otwarte Spotkanie Tikowe(podsumowanie działań z I semestru i debata nad szkolnym kodeksem 2.0), a na koniec roku szkolnego Szkolny Festiwal Nauki(podsumowanie całorocznej pracy), który został połączony z Dniem Języka Angielskiego.

Po sprawdzeniu (przez moderatora programu) zadań wykonanych przez nauczycieli, mamy na swoim koncie 24 Dobre Praktyki. Dobra Praktyka to odznaka przyznawana za wyróżniające się działanie, godne polecenia dla innych nauczycieli.  W naszej szkole zdobyły je:

1.      p.Justyna Dziubak-Sobiechowska – cztery

2.      p.Beata Wawrzeńczyk – trzy

3.      p.Aneta Czapska – trzy

4.      p.BernardaMormul – trzy

5.      p.Iwona Nowicka - trzy

6.      p.Barbara Słotwińska – trzy

7.      p.Marzena Rudzka-Kupczyńska – dwie

8.      p.Sabina Kaszowska - dwie

9.      p.AnnaDenisiak – jedna

Wszystkim nauczycielkom,realizującym zadania z programu w naszej szkole, należą się słowa uznania i podziękowania za duże zaangażowanie i ogrom włożonej pracy.

Koordynator szkolny:

Justyna Dziubak-Sobiechowska