Wygląda dobrze
To pole jest wymagane
                                                                                      

Przyroda jest ciekawa  http://przedszkoletuwima.edupage.org/photos/icons/gif048.gif

W klasie IV  na lekcjach przyrody ostatnio omawialiśmy temat:  „Czym jest gleba?" Zastanawialiśmy się:  dlaczego w ogrodzie wciąż trzeba wykonywać wiele prac (jak nawożenie czy spulchnianie gleby), a w lesie czy na łące wszystko dzieje się samo?

 

W glebie żyją tysiące organizmów, które uczestniczą w nieustannym procesie jej tworzenia. 
Do zwierząt glebowych należą na przykład dżdżownice. Na pewno znasz te zwierzęta: mają wąskie, długie ciało podzielone na pierścienie. Nie mają nóg – poruszają się, kurcząc i rozkurczając ciało. Żyją w glebie i żywią się szczątkami roślin. Drążąc w glebie korytarze, spulchniają ją i sprawiają, że dostają się do niej woda i powietrze (także do warstw położonych bardzo głęboko).

Dżdżownice odgrywają ogromną rolę w spulchnianiu i mieszaniu gleby. W jednym metrze sześciennym gleby może żyć nawet 700 tych zwierząt

Uczeń klasy IV a Kajtek przeprowadził eksperyment, w którym wykazał wpływ dżdżownic na glebę. Przygotował: 2 duże słoiki, pół litra piasku, pół litra ziemi ogrodowej, 8-12 zbutwiałych liści, gotowane warzywa, 5 dżdżownic, folia z kilkoma otworami do słoi.

W dwóch dużych słoikach umieścił po jednej warstwie ziemi, gotowanych warzyw i piasku (każda po ok. 3 cm grubości), całość mocno nawilżył i ubił. Na wierzchu położył kilka opadłych liści.

1.      Do jednego ze słoików włóż kilka dżdżownic.

2.      Oba słoiki przykrył, po czym odstawił w zacienione.

3.      Codziennie sprawdzał wilgotność ziemi i w razie potrzeby dolewał nieco wody. Obserwował i nagrywał  jakie zaszły zmiany. Po dwóch tygodniach w obu słoikach były widoczne zmiany.

Zobacz efekty tego niezwykłego eksperymentu – film


  FILM - PROJEKT DŻDŻOWNICA


serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie