Dofinansowanie do podręczników

na rok szkolny 2016/2017 – projekt rozporządzenia

Rada Ministrów przygotowała projekt rozporządzenia, które określa formę pomocy oraz osoby uprawnione do dofinansowania do podręczników w ramach programu „Wyprawka szkolna". W roku szkolnym 2016/2017 program ma objąć ok. 62 tys. uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Poznaj szczegóły programu na nowy rok szkolny!

Kogo obejmie pomoc na zakup podręczników…

Projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych określa warunki udzielania pomocy w formie dofinansowania zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, w tym do kształcenia specjalnego, lub do kształcenia w zawodach dla uczniów:

• słabowidzących,
  • niesłyszących,
  • słabosłyszących,
  • z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,
  • z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,
  • z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym,
  • z niepełnosprawnościami sprzężonymi,

posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

W ramach   ogólnokształcących, techników lub szkół specjalnych przysposabiających do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub do klas VI ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia, klas III-VI ogólnokształcących szkół muzycznych II stopnia, klas III-VI ogólnokształcących szkół sztuk pięknych, klas III i VI-IX ogólnokształcących szkół baletowych, lub liceów plastycznych,

„Wyprawka szkolna" pomoc przysługuje:

·       uczniom z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniom z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym, na zakup materiałów edukacyjnych – dotyczy to uczniów uczęszczających w roku szkolnym 2016/2017 do klas I–III i VI szkół podstawowych, III gimnazjów, i szkół ponadgimnazjalnych (przysługuje uczniom klas I-III szkół podstawowych jedynie w przypadku gdy ci uczniowie nie korzystają z podręcznika, który zapewnia minister edukacji).

·       uczniom niepełnosprawnym uczęszczającym w roku szkolnym 2016/2017 do klas VI szkół podstawowych, klas III gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, tj. zasadniczych szkół zawodowych, liceów ogólnokształcących, techników lub szkół specjalnych przysposabiających do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub do klas VI ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia, klas III-VI ogólnokształcących szkół muzycznych II stopnia, klas III-VI ogólnokształcących szkół sztuk pięknych, klas III i VI-IX ogólnokształcących szkół baletowych, lub liceów plastycznych

W zależności od tego, czy uczeń korzysta z podręczników przeznaczonych do kształcenia ogólnego czy kształcenia specjalnego, zakres dofinansowania będzie wynosił od 175 zł do 770 zł.

… a jakich uczniów program nie dotyczy

W 2016 r. program nie obejmuje uczniów rozpoczynających naukę w klasach I-III szkół podstawowych oraz I-III ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia w zakresie dofinansowania zakupu podręczników do kształcenia ogólnego. Tych uczniów obowiązują odrębne zasady zaopatrzenia w podręczniki do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznejpodręczniki te są bezpłatne.