Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

„Przyjaźnie, bezpiecznie, ciekawie" realizacja zadań w Szkole Podstawowej nr 4 w Chojnowie w ramach programu „Szkoła z Klasą 2.0"

W tym roku szkolnym przystąpiliśmy już po raz czwarty do programu Szkoła z Klasą (2003, 2014, 2015, 2016 rok). W tej piętnastej, jubileuszowej edycji chodzi o to, by skupić się na szkole jako miejscu, które służy nie tylko przygotowaniu do życia zawodowego, ale w którym życie toczy się każdego dnia, a wszyscy, którzy tworzą szkolną społeczność, mają wpływ na nauczanie/uczenie się, wzajemną komunikację i relacje. Akcent został położony na refleksję, zespołowe planowanie, badanie potrzeb i oczekiwań społeczności szkolnej oraz na praktyczne działania. Zmiany, które należy zaplanować w szkole, mają odnosić się przede wszystkim do trzech obszarów: przestrzeni fizycznej i architektonicznej szkoły, jej wymiaru społecznego wykorzystania nowych technologii. Wszystkie działania muszą być opisane na internetowej platformie programu.

 

A oto tylko część naszych działań:

*      30 września 2016- p. Sabina Kaszowska przeprowadziła w klasach Międzynarodowy Dzień Tłumacza

*      10 października zaprosiliśmy do szkoły uczennicę z Niemiec Michelle- okazja do praktykowania języka niemieckiego

*      Uczniowie pisali i piszą murale w języku angielskim

*      W chojnowskich przedszkolach został przedstawiony Japoński teatrzyk Kamishibai, grupa przedszkolaków z małego budynku obejrzała go u nas w szkole (na zaproszenie pani Sabiny)

*      Została wydana gazetka w języku niemieckim" Deutschaktuell" i gazetka w języku angielskim   " English in Action"

*      W VIa pani Sabina przeprowadziła lekcję otwartą na godzinie wychowawczej o negatywnym wpływie uzależnień  na życie człowieka..

*      Na kółku z j.niemieckiego uczniowie nagrywali filmiki o celebrytach w Niemczech i Anglii

*      Został zorganizowany I i II etap szkolnego konkursu pięknego czytania w języku angielskim w klasach IV-VI (trzeci etap będzie po feriach)

*      Organizowane są w różnych klasach lekcje typu „Uczymy innych"  (ich tematy to m.in.  stres i sposoby radzenia sobie z nim, asertywność, tolerancja – uczniowie z tej samej klasy prowadzą lekcje dla swoich kolegów i koleżanki inne – klasy starsze uczą młodszych)

*      Uczniowie wykonują też projekty w języku angielskim, które są eksponowane na kartonowych "trójkątach" na korytarzu (klasy V miały projekt pt. „My typicalday", a klasy IV projekt o ekologii i recyklingu. "Wystawy" budzą zainteresowanie - uczniowie przystają, aby poczytać i pooglądać "dzieła" swoich kolegów

*      P. Słotwińska zorganizowała dla swojej klasy IV b zabawę andrzejkową

*      Przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie wykonywali kartki świąteczne w języku angielskim, które również stanowiły ekspozycję korytarzową

*      W klasach szóstych uczniowie wykonywali na matematyce projekty o wielokątach. Część z nich była na brystolu, a część w formie prezentacji Power Point.

*      W ramach rozwijania pasji do nauki i potrzeby poprawnego pisania powstało "Korytarzowe centrum ortograficzne" (przed salą pani Basi Słotwińskiej).Wykorzystując fakt, że poprawną pisownię opanowujemy głównie wzrokowo, zapamiętując wygląd wyrazu, podczas lekcji uczniowie klas IV tworzyli graficzne wizerunki wyrazów. Łatwiej zapamiętać np.,że wyraz żarówka piszemy przez "ż", jeśli kropką nad "ż" jest właśnie rysunek żarówki, a w wyrazie "córka" "ó" to głowa dziewczynki z kitką na czubku.Podczas lekcji okazało się, że dzieci mają mnóstwo ciekawych pomysłów na graficzny zapis wyrazów. Następnie w ramach zadania domowego  dzieci przygotowały wizerunki graficzne wyrazów w formacie A5 lub A4. Rysunki te zostały wyeksponowane na korytarzu. Podczas przerw uczniowie mają kontakt wzrokowy z galerią. Kolejnym etapem jest sprawdzenie, czy ten sposób umożliwił zapamiętanie pisowni. Formą sprawdzania jest dyktando wyrazowe lub konkurs na zapisanie jak największej liczby zapamiętanych wyrazów. Wpisujemy tylko dobre oceny. Centrum wciąż się rozwija i powstają nowe wizerunki graficzne wyrazów.

*      20.01.17 uczniowie klasy III b raz wychowawczynią Dorotą Chopkowicz przedstawili nauczycielom ciekawy temat lekcji otwartej poświęconej zagadnieniom niepełnosprawności.  Mottem przewodnimzajęć było jedno z hasełprogramu SZKOŁY Z KLASĄ „Przyjaźnie –Bezpiecznie – Ciekawie." Uczniowie czytając opowiadania, uczestnicząc w ćwiczeniach i zabawach kształtowali pozytywne postawy wobec osób niepełnosprawnych.

*      Mając na uwadze bezpieczeństwo w czasie przerw oraz rozwój zainteresowań całej społeczności szkolnej postanowiliśmy zagospodarować przestrzeń szkolną, rozmieszczając na każdym piętrze kartonowe słupy. W ten sposób uczniowie poszczególnych klas dzielą się z innymi uczniami swoimi artystycznymi osiągnięciami, zdobyta wiedzą i doświadczeniem.

*      Uczniowie III b  na początku lutego zaprezentowali wystawkę rysunków prac plastycznych „Moje hobby, moje pasje…"  które powstały w oparciu o cykl zajęć poświęconych  wartości pasji w życiu ludzi i ulubionych form spędzania czasu wolnego.

*      Zaplanowane zostały wycieczki w ciekawe miejsca. Część z nich już się odbyła, m.in. klasy IV a i IV b były w Teatrze Lalek we Wrocławiu i w największym w Polsce centrum wiedzy o wodzie – Hydropolis

*      3 lutego uczniowie klas IV a, IV c i V a bawili się na zabawie karnawałowej zorganizowanej po południu w szkole. W piątek 10 lutego do południa została zorganizowana zabawa karnawałowa dla klas I-III, a po południu taką zabawę miała klasa Via

*      Wszystkie klasy mają cykl umówionych spotkań lekcji muzealnych w Regionalnym Muzeum w Chojnowie

*      Szkolne Koło Dziennikarskie z opiekunem Panią Beatą Wawrzeńczyk oraz panią Marzeną Rudzką-Kupczyńską bierze udział w projekcie Junior Media (to innowacyjny, edukacyjny projekt dzienników regionalnych Polska Press Grupy skierowany do szkół – uczniów i nauczycieli, to nowy wymiar szkolnych gazetek, które powstają na szablonach prawdziwych dzienników regionalnych). W tym roku szkolnym zaproponowano uczestnikom projektu uczestnictwo w  cyklu #juniorlab. Raz w miesiącu w serwisie publikowana jest multimedialna lekcja przygotowana przez eksperta danego obszaru nowych mediów z Polska Press Grupy. Dzięki #juniorlab młodzi dziennikarze poznali technikę i narzędzia online do tworzenia reportaży interaktywnych, relacji wideo, multimedialnych infografiki czy edycji zdjęć.
Uczniowie z naszej szkoły poznali nowe kompetencje z zakresu TIK zdobyli uczniowie. Otóż Ci, którzy działają w kole poznali aplikację THINGLINK, dzięki której mogą robić interaktywne zdjęcia. Takie też zdjęcie z historią naszej gazety zrobiliśmy na konkurs.

to jest link do pracy wykonanej przez kółko
https://www.thinglink.com/scene/885594154799726594

Dzięki temu, że jesteśmy w tym projekcie, również uczniowie indywidualnie mogą wykonywać zadania (warunkiem jest wydawanie przez szkołę e-gazety)

to link do pracy indywidualnej, którą wykonał Hubert Kupczyński z Va

https://www.thinglink.com/scene/879363210396827650

 

                                                                                                                                J.D-S.


  (szerokość: 750 / wysokość: 421)
  (szerokość: 375 / wysokość: 210) (szerokość: 375 / wysokość: 248)
  (szerokość: 375 / wysokość: 666) (szerokość: 375 / wysokość: 566)
  (szerokość: 750 / wysokość: 421)

   E.R

 

 

 

 

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie