Świetliczaki zaliczyły IV obszar MegaMisji!!!!

IV obszar   - „Prawo"

/Czyli o prawach jakie mają dzieci np. do informacji czy autorskich, o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu i wrażliwości na potrzeby innych, w tym osób z niepełnosprawnościami/

I zadanie – „ Media, a prawa dziecka"

Nasi uczniowie doskonale zdają sobie sprawę, że przysługuje im szereg rozmaitych praw, bo „Dziecko to też człowiek". Taka dewiza jest im dobrze znana. Mamy to szczęście, że Janusz Korczak jest patronem naszej szkoły i naprawdę sporo już w tym temacie wiemy. Dzięki temu tym bardziej zajęcia podobały się naszym świetliczakom, ponieważ mogli wykazać się wiedzą. Nasze małe mądre w pierwszej kolejności wymieniły wszystkie pamiętane przez nich prawa, z których sporządziliśmy sobie listę osobistą, którą niektórzy nazywają świetlicowym dekalogiem. Następnie podkreśliliśmy prawo do informacji , swobodnej wypowiedzi oraz wymiany informacji jako te, które dzisiejszego dnia szczególnie nas interesują. Żartobliwy aspekt omawianych kwestii był taki, że zdaniem świetliczków zarówno dzieci, jak i ryby mają głos. Więc „plum!" skoczyliśmy po następne zadanie, w którym rozszyfrowaliśmy znaki tworzące wyraz „prawo". A czym dokładnie jest prawo do informacji i na czym polega jego istota dowiedzieliśmy się tworząc obrazkową gwiazdę. Na zakończenie spotkania z Julką i Kubą, a także Psotnikiem, który dawał nam się we znaki zacinając odtwarzany filmik, posłuchaliśmy wiersza czytanego przez jednego ucznia naszej mega kompanii. Tak więc dzieciaki dziś przypomniały sobie, że mają prawo do swych praw. Do następnego razu Mega zawodnicy!

II zadanie-  „Prawa małego autora"

Taki mały, taki duży może twórcą być! Tak i ja i tak i Ty… Wszyscy jesteśmy autorami. Twórcami pomysłów, zabaw, małych i wielkich dzieł. Dziś w naszej świetlicy zagościł twórczy klimat. Patrząc na to, co wyczyniają dzieciaki możemy bezsprzecznie uznać, że w całej okazałości ujawnia się ich aktywność twórcza. Swoimi skarbami w materialnej formie podzieliło się z całą grupą kilka świetliczaków. Troje zaprezentowało wierszyki, które układaliśmy jakiś czas temu w świetlicy, dziewczynki pochwaliły się własnoręcznie przygotowaną biżuterią oraz uszytymi stworkami. Wcale nie zdziwił ich fakt, iż istnieje coś takiego jak prawa autorskie. Co więcej, nasze świetliczaki potrafią walczyć nawet o to, kto był twórcą danego pomysłu albo zabawy! Sądząc po argumentach, jakich używają, kiedyś spokojnie odnajdą się w roli adwokata broniących inwencji większych lub mniejszych twórców. A żeby wszystko odbyło się zgodnie z prawem dziś nieco przeistoczyliśmy nasze zajęcia, tak by nie okazały się plagiatem! Ten tydzień ogłaszamy giełdą wszelkich pomysłów! Kto dołącza do naszej zabawy? Pomysłów nie kradniemy, świetliczaki dzielą się swoją twórczością!

III  zadanie- „Wiem, jak bezpiecznie korzystać z mediów" – utrwalenie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu

Na początku zajęć przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznego korzystania z mediów które poznaliśmy na wcześniejszych zajęciach m.in. że nie można podawać haseł do swoich kont, ani ujawniać swoich danych osobom, których nie znamy. Po tym wstępie przeszliśmy do quizu. Podzieliliśmy się na 3 grupy i każda otrzymała kartoniki A, B, C. Nasze  Świetliczki Megafantastycznie  rozwiązały  quiz, w którym pomogli małemu pingwinkowi uporać się z kilkoma problemami, jakie napotkał używając swojego nowego tabletu. A wszystko po to, by korzystanie z mediów było łatwiejsze i zawsze bezpieczne.   Pingwinek i uczniowie zapamiętali, że korzystnie z komputera niesie za sobą wiele korzyści ale również wiele niebezpieczeństw!!!
Pingwinek i uczniowie wiedzą, że kiedy pojawi się jakiś problem to warto o pomoc poprosić rodziców lub nauczyciela, Następnie przeszliśmy do próbę uzupełnienia kontraktu, który pingwinek, jak i oni sami mogliby zawrzeć z rodzicami.  Uczniowie dostali  karteczki z brakującymi słowami do kontraktu oraz ze słowami, które kompletnie tam nie pasowały. Nie udało się zmylić  świetliczaków, bezbłędnie dopasowali brakujące słowa .

Kontrakt podpisany !!!!Wielką frajdę sprawił  świetliczakom  fakt, że dodatkowo  kontrakt  podpiszą również ich Rodzice/ Opiekunowie. Mamy nadzieję,  że teraz każdy będzie przestrzegał ustalonych zasad.

IV zadanie  -„ Przyjazne kino - o zasadach dostępności"

Czwarty obszar Mega Misji zakończony! Każde zajęcia podobają się naszym świetliczakom, ale dzisiejsze wyjątkowo! Temat niepełnosprawności nie należy do najłatwiejszych. Julka i Kuba znakomicie wprowadzili nasze dzieciaki w tematykę. W pierwszej kolejności scharakteryzowaliśmy kino sprzyjające osobom z rozmaitymi trudnościami i dysfunkcjami. Uczniowie opisywali warunki, jakie powinien spełniać budynek, aby można było go nazwać przystosowanym dla osób niepełnosprawnych. Następnie wymieniliśmy sobie różne rodzaje niepełnosprawności oraz sposoby komunikacji z człowiekiem niewidomym oraz niesłyszącym. Postanowiliśmy się nauczyć podstawowych zwrotów języka migowego. Świetliczaki dzięki wyszukanym przez nas lekcjom wirtualnym przyswoili nowe umiejętności, które mogą im się przydać. Następnie bawiliśmy się w lektorów. Osoby niewidome budują obraz rzeczywistości na podstawie tego co usłyszą. Nasze dzieciaki dobrały się w pary. Jedna osoba otrzymała obrazek, który w najmniejszych szczegółach opisywała. Druga zaś malowała uważnie słuchając. Rysunki w dużym stopniu odzwierciedlały charakteryzowane obrazy. Zabawa była przednia!

W czasie zajęć do naszych drzwi zapukał miły gość z prezentem w ręce… Otrzymaliśmy Mega tablet od Mega Misji! Nasze dzieciaki piszczały ze szczęścia! Pragniemy złożyć ogromne podziękowania. Gwarantujemy, że nie osiądziemy na laurach, a nasza motywacja jest na MEGA wysokim poziomie! Pozdrowienia i buziaki przesyłają przeszczęśliwe Świetliczaki!

Bożena Szarek i Natalia Halikowska

(szerokość: 375 / wysokość: 210) (szerokość: 375 / wysokość: 210)

E.R