SPOTKANIE I ZAJĘCIA Z ILUSTRATORKĄ KSIĄŻEK PANIĄ ZAGNER-KOŁAT

W MBP W CHOJNOWIE

Projekt „Od bajki do bajki": cykl przedsięwzięć promujących polską literaturę dla dzieci – bajki. Jest skierowany do dzieci, ma pobudzać i rozwijać zainteresowania czytelnicze oraz aktywność twórczą w oparciu o literaturę. W ramach projektu, od kwietnia do listopada 2017 r., przeprowadzone są i będą różnorodne działania czytelnicze, literackie i artystyczne: warsztaty, spotkania autorskiie i in . Glównym organizatorem jest Miejska Biblioteka w Chojnowie.

(szerokość: 375 / wysokość: 280)9 czerwca 2017 r. klasy II d z  p. M. Lepką i II c z p. C. Wojtalą i bibliotekarką uczestniczyły w spotkaniu z ilustratorką Zagner-Kołat.

W pierwszej części spotkania pani Joanna opowiadała o sobie, o ukończonych studiach. Następnie przybliżyła zgromadzonym dzieciom proces konstruowania ilustracji książkowej, omawiając szczegółowo kolejne etapy własnej pracy – od uważnego czytania utworu przez wymyślanie koncepcji po nadanie jej ostatecznej formy. Mówiła jak pisze pisarz, jak ona pracuje nad   ilustracjami. Opowiadała o swoich ulubionymi metodach, jak np. robienie notatek na maszynopisie, zapisywanie kolorów rysowanych postaci. Zwróciła także uwagę jak ważna jest współpraca z pisarzem.

W części praktycznej dzieci wybierane przez ilustratorkę rysowały , najpierw oczy, potem nos, włosy, brzuch, nogi aż powstała postać potworka - dziewczynki, której nadaliśmy imię Teofila. Następnie miały za zadanie zilustrować określony fragment książki. Zabrały się do tego z entuzjazmem, rysując kredkami na kartkach A4. Efekty było widać po chwili.  Uczniowie narysowali wiele interesujących interpretacji tego samego  tekstu.

Oprócz cennych wskazówek, dzieci mogły kupić książki z ilustracjami gościa oraz komiksy i otrzymały autografy.

Ilustratorka nagrodziła również Martynę Myśliborską komiksem i autografem za pracę, którą dziewczynka wykonała przed spotkaniem. Pani Zagnert-Kołat  zabrała pracę dziewczynki do Wrocławia.

Bardzo cieszymy się z  zajęć, ponieważ uzyskaliśmy wiedzę na temat ważnego zawodu przy pisaniu książki.

Dziękujemy Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnowie i wszystkim pracownikom za zaproszenie.

Koordynator szkolny: Elżbieta Rusiecka

Nagrodzenie Martyny Mysliborskiej komiksem ilustratorki