Jak nie motywować uczniów

Na taki temat, pani pedagog Maria Pura, przeprowadziła 27 kwietnia spotkanie psychoedukacyjne dla rodziców klasy IIIa i IIId.

Rodzice dowiedzieli się co „zabija" motywację do nauki i jak unikać tych raf.

Oto one:

Kary, nagrody (nieodpowiednio stosowane)

Groźby i szantaż

Budzenie poczucia winy

Brak sensu i celu

Postępowanie nie fair wobec dziecka

Presja

Niszczenie poczucia własnej wartości

Wyręczanie i pobłażanie

Brak zrozumienia i empatii

Instrukcja skrócona:

Jak w codziennym życiu uniknąć wszystkich tych raf? Warto je znać i być świadomym ich istnienia, jednak nie sposób każdego naszego działania wobec dziecka sprawdzać z powyższą listą. Czy można prościej? Można. Podstawą jest empatia. Unikajmy takiego postępowania wobec dzieci, jakiego sami nie chcielibyśmy doświadczyć. „Nie rób dziecku, co tobie niemiłe". A jeśli już się rozpędzisz i popełnisz błąd – po prostu przeproś i porozmawiaj. Swoje poczucie winy zastąp odpowiedzialnością.

Podsumowując wykład, pani pedagog zaprosiła rodziców do obejrzenia animowanego filmiku, który znakomicie podsumował rozważania na temat motywacji.

Rodzice otrzymali także przygotowane przez panią pedagog -wskazówki do pracy z dzieckiem w domu.

(szerokość: 375 / wysokość: 666) (szerokość: 375 / wysokość: 666)

(szerokość: 375 / wysokość: 210) (szerokość: 375 / wysokość: 210)