REGULAMIN WSPÓŁZAWODNICTWA O TYTUŁ „KORCZAKOWCA JUNIORA"

DLA KLAS I – III

Cele przyznawania nagrody:

·         Kształtowanie w uczniach wzorców pozytywnego postępowania,

·         Promowanie pozytywnej postawy uczniów,

·         Motywowanie do aktywnego uczestniczenia w życiu społeczności szkolnej,

·         Zachęcanie uczniów do samorozwoju.

Procedura wyłaniania „Korczakowca Juniora"

1) Tytuł  „Korczakowca Juniora" przyznaje się jednorazowo na koniec danego roku szkolnego na trzech poziomach nauczania (klasa I, II, III).
2) Tytuł „Korczakowca Juniora" w danym roku szkolnym otrzymuje uczeń klasy I, II i III, który spełnia jak najwięcej z poniższych kryteriów w poszczególnych kategoriach:

Kultura osobista:

1.      Cechuje go koleżeńska postawa wobec kolegów i koleżanek.

2.      Darzy szacunkiem swoich rówieśników oraz osoby dorosłe – nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców.

3.      Wykazuje się uczynnością i życzliwością oraz bezinteresowną chęcią niesienia pomocy słabszym i potrzebującym.

4.      Daje przykład kulturalnego zachowania w każdej sytuacji.

Aktywność społeczna:

1.      Chętnie angażuje się w życie szkoły, aktywnie uczestniczy w uroczystościach i imprezach szkolnych.

2.      Dba o honor i tradycje szkoły.

3.      Reprezentuje klasę w konkursach szkolnych i szkołę w konkursach pozaszkolnych.

Stosunek do obowiązków szkolnych:

1.      Do obowiązków szkolnych zawsze podchodzi sumiennie, jest obowiązkowy.

2.      Zawsze wywiązuje się z powierzonych mu zadań.

3)      Wychowawcy klas I, II i III  w oparciu o niniejszy regulamin oraz w porozumieniu z uczniami danej klasy  i innymi nauczycielami w niej uczącymi w wyznaczonym terminie przedstawiają liderowi szkolnego Zespołu Wspierania Uzdolnień jedną kandydaturę ucznia ubiegającego się o tytuł „Korczakowca Juniora". Każdy wychowawca zobowiązany jest ponadto do przedstawienia pisemnego uzasadnienia wysuniętej kandydatury.

4)      Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Chojnowie powołuje Szkolną Komisję Weryfikacyjną w składzie:

1.  Przewodniczący – dyrektor lub wicedyrektor szkoły
  2.  Członkowie:
  3. Lider Szkolnego Zespołu Wspierania Uzdolnień
  4.  Opiekun Samorządu Uczniowskiego
  5.  Przedstawiciele SU po jednym z każdego poziom
  6.  Nauczyciele – reprezentanci wychowawców klas po jednym z każdego poziomu
  7. Przedstawiciel Rady Rodziców
    5. Szkolna Komisja Weryfikacyjna po rozpatrzeniu przedłożonych kandydatur wyłania po jednym uczniu z każdego poziomu i przyznaje im tytuł „Korczakowca Juniora".

Sposoby nagradzania „Korczakowca Juniora"

„Korczakowiec Junior" w nagrodę za swoje postępowanie otrzymuje:
• Odznakę „Korczakowca Juniora" wraz z dyplomem
• Nagrodę książkową lub rzeczową
Ponadto zostaje nagrodzony wpisem do kroniki szkolnej oraz ekspozycją jego fotografii w gablocie w holu szkoły pod hasłem „Korczakowcy Juniorzy Szkoły Podstawowej nr 4".

Forma podsumowania współzawodnictwa o tytuł „Korczakowca Juniora"

Odznaka „Korczakowca Juniora" wraz z pozostałymi nagrodami zostaje wręczona przez dyrektora szkoły podczas uroczystego apelu z okazji zakończenia roku szkolnego.