23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Konkurs czytelniczy dla klas VI - VII pn."Ten obcy"

(szerokość: 375 / wysokość: 500)W ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich nasza biblioteka przygotowała konkurs dla klas VI - VII pn. "Ten Obcy". Przed konkursem bibliotekarka p. Elżbieta Rusiecka przygotowała prelekcję dotyczącą tego święta.

23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiło  w 1995 roku UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Święto zainaugurowano w Barcelonie, w setną rocznicę powstania Unii. 23 kwietnia to szczególna data w historii literatury światowej – rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy, jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Vladimir Nabokov. W Katalonii na 23 kwietnia przypada święto narodowe – jest to dzień świętego Jerzego, patrona Katalonii. Tego dnia kobiety obdarowywano, zgodnie z tradycją, czerwonymi różami – miał to być symbol krwi smoka, którego pokonał św. Jerzy. Mężczyźni zaś otrzymywali od pań książki. W 1926 roku wydawca, Vicente Clavel Andrés, zaproponował więc ustanowienie dnia książki. W  większości krajów Światowy Dzień książki i praw autorskich obchodzony jest od 1996 roku. Uczniowie dowiedzieli się jakie wymiary ma największa , najmniejsza książka.

Ciekawostki :

* Wymiary atlasu pt. "Ziemia" to 1,8 m na 2,75 m. Pozycja została wydana jedynie w 31 egzemplarzach po 100 tysięcy dolarów każdy, a także poznali, jakie wymiary ma

* najmniejsza książka - (nie ma nawet milimetra - 0,7 mm, czytać można za pomocą lupy, kartki można przewracać za pomocą igły).

* Pierwsze polskie zdanie: Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj,tł. Daj, niech ja pomielę (pokręcę żarna), a ty odpoczywaj - autor: Bogwał (koniec XIII wieku), właściciel Brukalic na Śląsku.

* Najdroższą na świecie książką jest 4 tomopwe dzieło "The Birds of America" Johna Jamesa Audubona - na aukcji w Nowym Jorku sprzedane za 8 mln 802 tys. dolarów.

* Pierwsze wiersze dla dzieci w języku polskim pisał Stanisław Jachowicz

* Pierwsze ksiązki dla dzieci w języku polskim dla panienek pisała Klementyna z Tańskich Hoffmanowa

* Pierwszą książką w formie elektronicznej jest powieść Kinga pt. "Riding the Bulet", którą w ciągu 24 godzin od wprowadzenia do sprzedaży zamówiło prawie 400.000 osób.

Uczniowie mieli możliwość zobaczenia małych książeczek, w których strony można przewracać za pomocą pincety.

Następnie odbył się konkurs czytelniczy, w którym wzięło 23 uczniów.

Wyniki konkursu:

Klasy VII

I m. -  Adrianna Urbańska kl. VII b

II m. - Sara Luszniewska kl. VII b

III m. - Nikola Inglot kl. VII b

Klasy VI

I m. -  Oliwia Kupiec kl. VI a

II m. - Patrycja Marciniszyn kl.VI a

III m. - Katarzyna Ginda kl. VI d

GRATULACJE DLA WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW I ZWYCIĘZCÓW KONKURSU!

(szerokość: 375 / wysokość: 281) (szerokość: 375 / wysokość: 281)

klasy VI

E.R