"'Policjant to naprawdę przyjaciel nasz bliski.

Przyjaciel, który myśli życzliwie o wszystkich.

Myśli o bezpieczeństwie na ulicy i w domu,

(szerokość: 93 / wysokość: 147)Zawsze spieszy z pomocą,

Kiedy trzeba komuś pomóc''

dla przestępców Lew surowy, a dla dziecka          odlotowy…

26 lutego w nietypowej lekcji uczestniczyli uczniowie klas I i II. Lekcję z zakresu podstawowych zasad bezpieczeństwa przeprowadzili asp. sztab. Jan Fornal - specjalista Sekcji ds. Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Legnicy, sierż. Andrzej Jurkowski - Sekcja ds. Nieletnich i Patologii KMP w Legnicy oraz insp. Robert Wierzbicki - strażnik miejski z Legnicy. W przyjaznej atmosferze w formie zabawowej goście przekazywali dzieciom wiedzę z zakresu bezpiecznych zachowań. Dzieci min. obejrzały film ,,Bezpieczne zabawy z Elektronkiem ", który opowiadał o tym jak bezpiecznie należy korzystać z urządzeń elektrycznych oraz dowiedziały się jak korzystać z numerów alarmowych, jak reagować podczas spotkania z nieznajomym , co grozi im podczas nawiązywania znajomości przez komunikatory internetowe .

Jednak największą niespodzianką było przyjście do nich Komisarza Lwa, który również uczestniczył w dalszej części lekcji. Komisarz Lew rozmawiał z dziećmi o bardzo ważnych sprawach. Nauczył je, by nie bały się policjanta i w razie potrzeby zwracały się do niego o pomoc. Zachęcał, aby dzieci zwracały się do niego z każdym problemem. "Nikt nie ma prawa zmuszać dziecka do robienia czegoś niedobrego. Nikt nie może dziecka poniżać, krzywdzić , bić i wyzywać" - deklarował Komisarz Lew. Przekonywał, że jeśli dzieci spotykają się z podobnym traktowaniem, mogą bez problemu napisać o tym do niego (e-mail: komisarz.lew@dolnoslaska.policja.gov.pl), a on na pewno im pomoże.

W trakcie spotkania dzieci zadawały wiele pytań dotyczących poruszanych problemów, co świadczyło o tym, że poruszane tematy były dla nich ciekawe. Przedstawiony film pokazujący skutki zagrożeń i sytuacje związane z lekceważeniem zasad bezpieczeństwa, choć wyjaśniany zabawnie przez animowaną postać o imieniu Elektronek, robiły wrażenie. Na twarzach dzieci można było nie tylko zobaczyć wielkie skupienie, ale i szczere odgłosy zatrwożenia, lęku i śmiechu.

Myślimy, że taki sposób przekazywania wiedzy pozostanie na długo w pamięci dzieci.

Spotkanie zakończyło się wspólną fotografią dzieci z zaproszonymi gośćmi.

Alina Bijak

Alicja Gac