OGÓLNOPOLSKA AKCJA

„JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM".

godz. 10.00- zielone boisko przy placu zabaw

W tym dniu przychodzimy do szkoły przebrani za postaci z bajek, książek, lektur, z plakatami promującymi czytelnictwo, a przede wszystkim z książkami oraz z kocykami.

Klasy I-III przynoszą czerwone kartki, a klasy IV - VII białe. Format A4

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów, wychowawców, rodziców, dziadków do udziału w najpopularniejszej akcji czytelniczej w Polsce: „Jak nie czytam, jak czytam".

W ubiegłym roku w jednym momencie czytało 458 tys. osób (głównie

uczniów) z ponad 2300 szkół i bibliotek.

III edycja odbędzie się 8 czerwca o godz. 10.00.

Organizacja akcji jest bardzo prosta. Polega na wspólnym czytaniu w szkołach, bibliotekach, w plenerze.

Organizatorem jest miesięcznik Biblioteka w Szkole wraz ze szkołami i bibliotekami. Akcji patronuje m.in. Biblioteka Narodowa.

Akcja ma na celu promowanie czytania dla przyjemności. Bez przymusu, w miłej atmosferze, wraz z rówieśnikami, nauczycielami, często rodzicami. Chcemy, by czytanie w szkole nie kojarzyło się z lekturami, wielką ideologią i obowiązkiem, lecz z rozrywką. w tym roku proponujemy urozmaicenie akcji Jak nie czytam, jak czytam o pochwalenie się przez uczniów (lub nauczycieli) czytaną książką w portalach społecznościowych.

ZabawaJakCzytam jest prosta:

* Wystarczy zrobić sobie selfie z czytaną książką (najlepiej podczas

akcji)

* Wrzucić je na swój profil na Facebooku lub Instagramie z hashtagiem

JakCzytam w opisie

* Ustawić prywatność zdjęcia na publiczne, by wyświetlało się

wszystkim użytkownikom

* Wziąć udział w losowaniu nagród (czytnik e-booków, 10 wybranych książek)

Zachęcamy, by wykorzystać naturalne dla dzieci i młodzieży środki komunikacji. Badania pokazują, że rekomendacja koleżeńska jest najskuteczniejszą formą zachęty do czytania. Jeżeli promocja czytania ma być skuteczna, musi trafiać do uczniów. Pokażmy, że

czytaniem można i należy się chwalić.