Multimedialna lekcja chemii o wodzie

(szerokość: 190 / wysokość: 337)W naszej szkole uczniowie mają okazję uczyć się z wykorzystaniem narzędzi technologii informacyjno-komunikacyjnych. Przykładem takich zajęć była lekcja chemii w klasie VII a, którą poprowadziła nauczycielka chemii pani Małgorzata Potaczała. Temat zajęć dotyczył wody jako rozpuszczalnika. Uczniowie dowiedzieli się jaki jest związek pomiędzy budową cząsteczki wody a rozpuszczaniem się substancji w wodzie. W zgłębianiu tej wiedzy bardzo pomocne okazały  animacje cząsteczki wody,  a także symulacje rozpuszczania się substancji w wodzie.  Uczniowie, dzięki technologii informacyjno –komunikacyjnej oglądali otaczającą nas materię na poziomie atomów i cząsteczek. Multimedialny układ okresowy wspierał uczniów w dokładnym określeniu rodzaju wiązań w cząsteczce wody. Po takiej porcji wiedzy teoretycznej przyszła pora na działania praktyczne. Na drodze doświadczalnej, w oparciu o dopiero co zgłębioną widzę teoretyczną o budowie cząsteczce wody, można już było przewidywać czy dana substancja będzie miała budowę polarną. Dla chemika rozwijanie wyobraźni przestrzennej jest bardzo ważne i tu z pomocą przychodzą technologie informacyjno-komunikacyjne. Lekcja miała charakter otwarty.

(szerokość: 375 / wysokość: 211) (szerokość: 375 / wysokość: 211)

E.R