„Dzień Ciszy w świetlicy, radość w bliskiej okolicy"

Zwykle nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale hałas jest naszym wiernym mimowolnym kompanem. Towarzyszy nam w drodze do szkoły czy pracy, a także w miejscu pracy lub nauki i w domu. Najwięcej hałasu znajdziemy na trasach kolejowych, komunikacji miejskiej, lotniczej, a także w centrach handlowych, miejscach rozrywki, przetwórniach, zakładach przemysłowych, a także w szkołach. Niewątpliwie hałas nam bardzo szkodzi. Często nie jesteśmy tego świadomi, ale to właśnie z powodu uciążliwych dźwięków jesteśmy przewlekle zmęczeni i odczuwamy wiele różnych dolegliwości somatycznych. Przez to jesteśmy mniej wydajni i w szkole, i w pracy. Nasz organizm potrzebuje wypoczynku w ciszy, by zrównoważyć negatywne skutki hałasu  z całego dnia. Każdy z nas może dołożyć starań, by w najbliższym środowisku niwelować jego występowanie. Dlatego też w świetlicy szkolnej  przeprowadzone zostały  zajęcia dotyczące negatywnego wpływu hałasu na nasze zdrowie.  Po obejrzeniu prezentacji multimedialnych dotyczących  w/w tematu, wśród świetliczków wywiązała się dyskusja w jaki sposób możemy  ograniczyć  hałas w najbliższym otoczeniu, ze szczególnym uwzględnieniem pobytu w świetlicy i  co możemy zrobić, żeby zapobiegać hałasowi .Świetliczaki super bawiły się  odgadując  różne dźwięki i wskazując  jego kierunek. Po przeczytaniu rymowanych haseł o szkodliwości hałasu wykonały prace plastyczne: pierwszaki pięknie pokolorowały kolorowanki a klasy trzecie wykonały plakaty. Najskuteczniejszą „receptą" na pozbycie się hałasu na pewno jest zadbanie o to, aby każdy z nas zachowywał się ciszej i reagował na niewłaściwe zachowanie się innych.

Wychowawczynie Bożena Szarek i Izabela Wiśniewska

E.R