Zajęcia rozwijające uzdolnienia matematyczne dla uczniów z klasy IV

"JEŚLI W MATEMATYCE NIE BYŁOBY PIĘKNA TO, ZROZUMIAŁE, ŻE NIE BYŁOBY I SAMEJ MATEMATYKI. JAKAŻ BOWIEM SIŁA PRZYCIĄGNĘŁABY DO TEJ NIEŁATWEJ NAUKI NAJWIĘKSZYCH GENIUSZY RODZAJU LUDZKIEGO?"

M. A. Czajkowski

Zajęcia rozwijające uzdolnienia matematyczne dla uczniów z klasy IV w ramach projektu „Kompetencje kluczowe szansą sukcesu dla uczniów szkół podstawowych Gminy Miejskiej Chojnów"odbywają się w czwartki na szóstej godzinie lekcyjnej. W ramach projektu w zajęciach uczestniczy 10 osób – 6 dziewczynek i 4 chłopców z klas IV.

Na zajęciach są wykorzystywane tablety, które otrzymaliśmy w ramach projektu. Uczniowie mogą rozwiązywać zadania, korzystając program MATLANDIA z wydawnictwa GWO, a także na każdym tablecie wgrane są programy matematyczne DIDAKTA (zadania tekstowe, geometryczne i inne) do wykorzystania na zajęciach.

Szczególne uzdolnienia i zainteresowania matematyczne trzeba rozwijać od najmłodszych lat. Jest to ważny element pracy szkoły i nauczycieli, bo cóż gorszego można uczniowi wyrządzić niż zaprzepaścić jego talent i zdolności? W każdym zespole uczniów znajdują się uczniowie uzdolnieni matematycznie. Uczniów takich należy otoczyć opieką. Wymaga to nowych skutecznych rozwiązań w indywidualizacji pracy dydaktyczno – wychowawczej, kształtowaniu i rozwijaniu zainteresowań uczniów, wdrażaniu ich do samodzielnej pracy. Największe efekty pracy z uczniem zdolnym uzyskuje się jednak na zajęciach pozalekcyjnych. Czynne uczestnictwo w zajęciach pozalekcyjnych sprzyja rozwijaniu zdolności i zainteresowań. Praca w małej grupie uczniów o zbliżonych zainteresowaniach, oparta na dobrowolności, swobodzie i samodzielności, gdzie nauczyciel i uczeń pracują na zasadach partnerskich, gdzie panuje klimat twórczych poszukiwań, dyskretne kierowanie przez nauczyciela rozwojem ucznia przynosi wiele korzyści: uczniowie są zainteresowani przedmiotem, uczą się chętniej, a na lekcjach są efektywniejsi.

Z myślą o uczniach uzdolnionych matematycznie w klasach 4 został opracowany program koła, prowadzonego w ramach projektu.

Głównymi celami są:

*      Rozwijanie zdolności oraz zainteresowań matematycznych.

*      Przygotowanie uczniów do wykorzystania wiedzy matematycznej do rozwiązywania problemów z zakresu różnych dziedzin kształcenia szkolnego oraz życia codziennego.

*      Poszerzenie zakresu swoich umiejętności poprzez realizowanie treści wykraczających poza program nauczania.

*      Rozwijanie pamięci i umiejętności abstrakcyjnego myślenia oraz logicznego rozumowania.

*      Kształtowanie sprawności manualnej oraz wyobraźni geometrycznej.

*      Rozwijanie umiejętności interpretowania informacji i analizowania danych.

*      Przyswajanie przez uczniów języka matematycznego.

*      Kształcenie umiejętności komunikowania i argumentowania.

*      Zwrócenie uwagi na ścisłość i precyzję wypowiedzi przy opisie różnych sytuacji i prawidłowości w otaczającym świecie.

*      Rozwijanie osobowości poprzez wyrabianie pracowitości, systematyczności, wytrwałości i dociekliwości.

*      Przygotowanie do samodzielnego pogłębiania wiedzy oraz szukania informacji.

*      Rozwijanie potrzeby i umiejętności dzielenia się swoją wiedzą i pomysłami z innymi uczniami.

*      Przygotowanie uczestników kółka matematycznego do różnorodnych konkursów.

Aby osiągnąć zamierzone efekty pracy z uczniami, stosowane są możliwie różnorodne formy pracy: takie, które wymagają aktywnej postawy ucznia, np.:

*      praca w grupach

*      działania praktyczne,

*      dyskusje między nauczycielem a uczniami oraz między uczniami w grupie,

*      pokazy i prezentacje,

*      zawody, konkursy i turnieje matematyczne,

*      gry i zabawy dydaktyczne oraz łamigłówki i zagadki logiczne,

*      gry dydaktyczne,

*      "burza mózgów",

Stosowane środki dydaktyczne:

*      przygotowane przez nauczyciela pomoce do zajęć,

*      tablica interaktywna,

*      tablety dla każdego ucznia,

*      programy komputerowe: Matlandia, Didakta,

*      strony internetowe,

*      książki matematyczne, zbiory zadań,

*      plansze, krzyżówki,

*      łamigłówki matematyczne,

*      gry matematyczne i logiczne.

Podczas zajęć uczniowie rozwiązują zadania oraz omawiają problemy o różnych poziomach trudności, nietypowe, ale ciekawe, oparte na wiadomościach uczniów zdobytych na lekcjach oraz w życiu codziennym.

Justyna Dziubak-Sobiechowska

E.R

(szerokość: 280 / wysokość: 381) (szerokość: 280 / wysokość: 381)

(szerokość: 280 / wysokość: 381) (szerokość: 280 / wysokość: 381)