Recykling – edukacja przez zabawę

30.X.2012 r. grupa dzieci ze świetlicy wraz z wychowawczynią p. Bożeną Szarek odwiedziła przedszkolaków z grup zerowych  z Przedszkola nr 3 w Chojnowie.

Uczniowie przedstawili teatrzyk  pt."Sen Dominiki – czyli pogaduszki o śmieciach".

Były to krótkie scenki  z życia odpadów (m.in. :gazety, puszki aluminiowej, plastikowej butelki, obierki od ziemniaków), które na końcu wszystkie „wylądowały" na wysypisku śmieci. Dzieci ze świetlicy przekonywały swoich  młodszych kolegów i koleżanek do konieczności segregacji śmieci. Wyjaśniały  pojęcia : recykling, surowce wtórne oraz

znaczenie kolorów pojemników recyklingowych. Pokazywały na kolorowankach  przez siebie namalowanych jak długo śmieci ulegają rozpadowi.

Musimy pamiętać , że odpady to nie tylko „śmieci". Odpady to: papier, szkło , odpady organiczne , meble , odpady niebezpieczne , a także plastik , pożywienie i energia.

Odpadów jest coraz więcej , a miejsca na ich składowanie coraz mniej. Śmieci wyrzucone przez człowieka ulegają rozkładowi przez wiele , wiele lat. Niektóre z nich , na przykład plastikowe butelki , w ogóle nie ulegają rozkładowi.

W spotkaniu z przedszkolakami ważne było  aby dzieci, uczniowie potrafili rozpoznać zagrożenia jakie niesie ze sobą nadmierne zaśmiecanie środowiska i abyśmy w przyszłości żyli w czystym , ekologicznym środowisku.

Bożena Szarek