Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

5 listopada – Dzień Postaci z Bajek

 

      Dzień Postaci z Bajek  obchodzi się głównie w szkołach podstawowych. W naszej bibliotece grupa dzieci ze świetlicy miała okazję obejrzeć przygotowaną przez p. E. Rusiecką prezentację „DZIEŃ POSTACI Z BAJEK". Uczniowie poznali różnicę między bajką, a baśnią. Obejrzeli ilustrację znanych i mniej znanych bajek i baśni. W dniu 6 listopada obejrzą wybrany przez siebie film.

 

         (szerokość: 190 / wysokość: 142)       (szerokość: 190 / wysokość: 142)     (szerokość: 190 / wysokość: 142)

 

  (szerokość: 750 / wysokość: 562)

 


W każdym z nas jest trochę dziecka, niezależnie od tego ile mamy lat. Niektórzy, być może w obawie przed tym, by nikt ich nie posądził o niedojrzałość, skrzętnie urywają i zagłuszają swoje dziecięce potrzeby. Rozwijając się, zmieniamy się, ale warto zachować pewne cechy, które są typowe dla okresu dzieciństwa - chociażby ciekawość świata, otwartość, spontaniczność, skłonność do marzeń, swobodną twórczość, itp. W dzieciństwie dzięki bajkom poznawaliśmy świat, uczyliśmy się odróżniać dobro od zła, kształtowaliśmy siebie poprzez identyfikację z jakimś bohaterem. Największym twórcą był Disney ,który stworzył wielu ulubieńców w świecie animacji   

                           

        (szerokość: 375 / wysokość: 281)        (szerokość: 375 / wysokość: 281)              

 

Rumcajs, Smerfy, Miś Colargol, Calineczka, Król Lew, Kubuś Puchatek… To tylko niektórzy reprezentanci bohaterów naszego dzieciństwa, którzy 5 listopada mają swoje święto.

 (szerokość: 190 / wysokość: 153) (szerokość: 190 / wysokość: 142) (szerokość: 190 / wysokość: 126) (szerokość: 190 / wysokość: 190)

 (szerokość: 190 / wysokość: 103)              (szerokość: 190 / wysokość: 133)                  (szerokość: 190 / wysokość: 142)

Żwirek i Muchomorek, Mała Mi, Flinstonowie, Gumisie - czy to nie ich wspominamy w miły sposób? Syrenka Ariel, Anastazja, Śnieżka, Mulan - czy to nie je oglądałyśmy marząc, że kiedyś będą nas czekały podobne przygody? Tarzan, strażak Sam, Alladyn czy Bolek i Lolek, który chłopiec nie chciał przez chwilę być na ich miejscu? Bohaterowie bajek towarzyszyli nam podczas dzieciństwa, a wielokrotnie także w dorosłym życiu. Bo któż z nas z ręką na sercu jest w stanie powiedzieć, że jako dorosły nigdy nie oglądał bajek?

Wielkie marzenia małej królewny
Dziewczynki oglądając bajki, widzą cudowne, piękne i dobre bohaterki, które albo już są księżniczkami, albo podczas szczęśliwego zakończenia się nimi stają. Mamy więc kochającą zwierzęta o bladej jak śnieg skórze i hebanowych włosach- Śnieżkę, dobrego i pracowitego- Kopciuszka, zamkniętą w wieży- Roszpunkę, odważną Bellę, czyli Piękną. Dużo łatwiej wymienić ich imiona, niż imiona książąt, którzy przyczynili się do ich szczęścia. O ile Bestię zna każdy, to już nie każdy potrafi wymienić księcia wyczekującego pod wieżą, ratującego pocałunkiem czy przymierzającego pantofelki wszystkim kobietom z miasteczka w poszukiwaniu tej jedynej. Oczywiście, jako małe dziewczynki nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasi idealni bohaterowie w rzeczywistości są bezimienni… Wybawcy pozostają na drugim planie, stąd albo nie pamiętamy, albo nie zostają nam podane w ogóle ich imiona. Gdy dorastamy mamy więc gdzieś pod skórą ukryte pragnienie poznania księcia, jednak życie szybko uczy nas, że ktoś, kto ma tylko funkcję, a nie ma imienia, tak naprawdę nie istnieje. Książę staję się więc bajkową imaginacją, którą rzucamy w kąt podczas codziennych zmagań z rzeczywistością, a którą wyciągamy z dna dziecięcej szuflady, marząc o znalezieniu idealnego mężczyzny, któremu przecież również w marzeniach nie narzucamy imienia.

Przygody małego łobuza
Towarzyszkom bestsellerowych postaci chłopięcych dużo łatwiej wymienić imiona. Każdy wie, że przyjaciółka Bolka i Lolka miała na imię Tola, albo że świat Tarzana całkowicie przewróciła niejaka Jane. To nie jedyna różnica pomiędzy bajkami, w których główną rolę odgrywają chłopcy. Przede wszystkim bajki z męskimi bohaterami zawierają więcej niesamowitych przygód. Często za sprawą magicznych przedmiotów i wrodzonym umiejętnościom, bohaterowie są w stanie przechytrzyć nawet wielkiego czarnoksiężnika. Nie raz towarzyszą im wierni kompani, często w zwierzęcej postaci jak papuga Jago czy małpka Abu z Alladyna, albo słoń Tantor czy gorylica Terk z Tarzana. Chłopięcy świat bajek pełen jest niesamowitych przygód i podróży.

Bajki dla każdego
Oczywiście, w naszych domach, szczególnie podczas „Wieczorynek" lub „Dobranocek", gościły często bajki mające bohaterów neutralnych lub obu płci. Któż z nas nie zna Czarodziejek z Księżyca, Muminków, Smerfów, Gumisi czy Pszczółki Mai? Dzięki animacjom jako dzieci przenosiliśmy się do kolorowego świata i przeżywaliśmy z jego bohaterami niesamowite przygody. Jeszcze lepiej mieli ci, którym rodzice czytali bajki lub którzy umieli już czytać i mogli to robić sami. Dzięki czytaniu ich wyobraźnia zaczynała działać, dzięki czemu stawali się bardziej kreatywni i poszerzali swoje słownictwo. Kolejnym ważnym aspektem bajek jest to, że mają morał i zawsze wygrywa w nich dobro. Prawdą jest, że zakrzywia to pewne wyobrażenie o życiu, bo jak wiemy w nim nie zawsze jest szczęśliwe zakończenie, ale bajki są źródłem nieskończonej nadziei na to, że nawet po wielu niepowodzeniach ono w końcu musi się pojawić.

Dobre, bo polskie…
Słynny i przezabawny koziołek wprost z Pacanowa, kot Filemon i Bonifacy, wesoły Król Maciuś Pierwszy, misie Uszatki i Coralgole, Baltazar Gąbka, Reksio, Kasztaniaki czy wreszcie Bolek i Lolek, to nasi rodacy. Niektórzy z nich zasłużyli sobie na pomniki zbudowane dla nich w dowód uznania za zabawianie nas i towarzyszenie nam podczas dzieciństwa. Takie pomniki Bonifacego i Filemona oraz Misia Uszatka można znaleźć w Łodzi. Oczywiście wyrzeźbieni zostali również Bolek i Lolek oraz Reksio, ich podobizn możemy poszukać w Bielsku- Białej. 

(szerokość: 190 / wysokość: 132)                 (szerokość: 190 / wysokość: 140)                       (szerokość: 190 / wysokość: 118)

                                                                                                                                       Elżbieta Rusiecka

 

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie