SPEKTAKL SIECIAKI

Tematyka: cyberprzemoc, bezpieczeństwo w internecie, zdrowy styl życia, profilaktyka uzależnień
    Scenariusz powstał przy merytorycznym wparciu psychologa dziecięcego oraz pedagoga szkolnego

07 listopada 2013 roku gościła w naszej szkole Grupa T , zespół teatralny z Torunia z WIDOWISKIEM „SIECIAKI"

Widowisko powstało we współpracy z „Fundacją Dzieci Niczyje", twórcą oraz pomysłodawcą serwisu „Sieciaki" propagującego bezpieczeństwo dzieci w sieci. W spektaklu poruszony został problem cyberprzemocy, coraz bardziej powszechnego zjawiska wśród dzieci i młodzieży. Prześladowanie przez internet jest szczególnie groźne dlatego, że poniżające materiały są dostępne w krótkim czasie dla wielu osób i pozostają w sieci na zawsze.

Fascynująca przygoda rozpoczyna się w chwili, kiedy to Żółwik Florek natrafia na kompromitujące go zdjęcie w internecie, pod którym na dodatek widnieje mnóstwo obraźliwych komentarzy. Żółwik jest zrozpaczony. Z pomocą swojej przyjaciółki Malwiny stara się dociec, kto jest sprawcą tego okrutnego czynu. Jak się okazuje sprawa nie jest prosta. Malwina i Florek wyruszają na poszukiwanie Wiedźmy Plotki, gdyż być może ona będzie wiedziała kto kryje się za tym aktem agresji. Zwariowana czarodziejka informuje bohaterów o istnieniu drużyny Sieciaków- grupy super zdolnych dzieciaków świetnie znających zasady bezpiecznego poruszania się po Sieci.

To piękne, ale i zabawne przedstawienie dało dzieciom dużą porcję walorów edukacyjnych i zarazem było dla nich niepowtarzalną okazją do bezpośredniej zabawy z aktorami.

W spektaklu uczniowie także zobaczyli, jak w ciekawy sposób można spędzać wolny czas, nie koniecznie przed szklanym ekranem telewizora czy monitora komputerowego. Dla widzów Grupa T przygotowała niespodziankę: naukę Zumby!

W tej formie profilaktyki udział wzięło 118 uczniów z klas IV-VI.

PLECAK W DORASTANIE

W roku szkolnym 2013/2014 w szkole jest prowadzony program profilaktyczny „PLECAK W DORASTANIE", którego autorem i wykonawcą jest pedagog szkolny Maria Pura.

Program jest dostosowany do potrzeb i możliwości dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej.

Celem programu jest:

• dostarczenie uczniom wiedzy z zakresu uzależnień od środków odurzających, gier komputerowych i internetu oraz pokazanie zdrowego stylu życia.
  •  kształtowanie umiejętności interpersonalnych, zachowań asertywnych, dostrzeganie swoich mocnych stron, zwiększenie poczucia własnej wartości, poznanie sposobów koncentracji uwagi i skutecznego uczenia się.

Program jest zbudowany z 19 bloków tematycznych.

Uczestnicy zajęć otrzymają wsparcie w zakresie ich własnych problemów, na które napotykają w środowisku szkolnym, rówieśniczym i rodzinnym.

Wsparcie otrzymają także rodzice uczestników, poprzez uczestnictwo w dwóch spotkaniach warsztatowych.

W zajęciach bierze udział 8 uczniów. Spotkania odbywają się systematycznie, po 2 godziny w tygodniu.

Pracujemy, stosując takie metody:

• gry i zabawy

• ćwiczenia relaksacyjne

• prace plastyczne

• swobodne wypowiedzi

• dyskusja kierowana

• odgrywanie scenek

• burza mózgów

• trening asertywności

Czas realizacji programu: IX.2013 r -VI.2014 r

WARSZTATY W KLASACH

WARSZTATY INTEGRACYJNE W II c

W klasie IIc gościła pani pedagog  szkolna M. Pura, która przeprowadziła w formie warsztatowej ciekawe zajęcia integracyjne. Wskazywała uczniom, jak poprzez gest, dobre słowo, właściwą zabawę można okazać rówieśnikom życzliwość, zrozumienie, a nawet zaprzyjaźnić się.

Pokazywała formy zachowań i postaw, które eliminują złość i  agresję, a wpływają na integrację zespołu klasowego. Uczniom i wychowawczyni bardzo te warsztaty podobały się.

Wiele elementów będziemy wykorzystywać w codziennych relacjach koleżeńskich, zarówno na lekcjach, jak i na przerwach.

Myślimy, że spotkamy się jeszcze z panią pedagog na podobnych zajęciach.

(szerokość: 750 / wysokość: 562)(szerokość: 750 / wysokość: 562)

(szerokość: 750 / wysokość: 562) (szerokość: 750 / wysokość: 562)

CZARNE I BIAŁE

Tak zatytułowane były kolejne warsztaty integracyjne w klasie II c prowadzone przez pedagog szkolną Marię Purę. W trakcie warsztatów uczniowie uczyli się rozróżniać dobro - białe i zło - czarne. Zapewne atrakcyjne, zabawowe formy pomogły uczniom łatwiej zrozumieć poruszane problemy. Łatwiej im też będzie przyjmować właściwe postawy   i zachowania w konkretnych sytuacjach w ramach relacji koleżeńskich.