WyglÄ…da dobrze

Zaproszenie do VI Czwórkowego Dyktanda

Zapraszamy na szóstÄ… już edycjÄ™ Czwórkowego Dyktanda. W tym roku bÄ™dzie ono przebiegać w dwóch etapach. I etap to etap klasowy w trzech kategoriach wiekowych: klasy IV, klasy V -VI oraz klasy VII-VIII. OdbÄ™dzie siÄ™ on w pierwszym tygodniu po feriach i wszyscy uczniowie napiszÄ… dyktanda w swoich klasach. PoloniÅ›ci wyÅ‚oniÄ… najlepszych w każdej z klas w poszczególnych kategoriach wiekowych. PrzejdÄ… oni do etapu finaÅ‚owego, który bÄ™dzie miaÅ‚ miejsce 20 lutego dla klas IV i V-VI oraz 21 lutego , czyli w MiÄ™dzynarodowym Dniu JÄ™zyków Ojczystych, dla klas VII-VIII. 22 lutego do udziaÅ‚u w finaÅ‚owym dyktandzie zaprosimy również rodziców i dorosÅ‚ych absolwentów szkoÅ‚y. FinaÅ‚ wyÅ‚oni zwyciÄ™zców – Mistrzów Ortografii w poszczególnych kategoriach.

W tym roku Czwórkowe Dyktando bÄ™dzie przebiegać pod hasÅ‚em „WielkÄ… literÄ™ stosujemy i po Å›wiecie ortografii sprawnie podróżujemy", można zatem spodziewać siÄ™, że w tekstach dyktand nie zabraknie nazw wÅ‚asnych i piszÄ…cy bÄ™dÄ… rozstrzygnąć, co napisać maÅ‚Ä…, a co wielkÄ… literÄ…. Aby uÅ‚atwić nieco zadanie i podpowiedzieć, jakie nazwy wÅ‚asne i trudnoÅ›ci ortograficzne mogÄ… znaleźć siÄ™ w dyktandach, przygotowaliÅ›my dla uczestników Czwórkowego Dyktanda pomoc w postaci zagadek. Gdy je rozwiążecie, poznacie niektóre trudnoÅ›ci ortograficzne i bÄ™dziecie znać ich wÅ‚aÅ›ciwÄ… pisowniÄ™!

Pierwsze zagadki publikujemy już dziÅ›. BÄ™dÄ… siÄ™ one też znajdować przez caÅ‚y tydzieÅ„ w gabinetach polonistycznych. Przed finaÅ‚em poznacie kolejnÄ… porcjÄ™ zagadek, które pomogÄ… Wam podczas finaÅ‚owego dyktanda. Powodzenia!

Organizatorki : p. Beata Wawrzeńczyk i p. Aneta Czapska

Zagadki do dyktand