PROJEKT EDUKACYJNY „NIE DAJ SIĘ NABRAĆ"(szerokość: 433 / wysokość: 205)

Projekt „Nie daj się nabrać" jest związany z wyzwaniem postawionym młodym dziennikarzom na platformie JUNIOR MEDIA. Wyzwanie polega na stworzeniu interaktywnego reportażu dotyczącego tzw. fake newsów, czyli fałszywych wiadomości podawanych w Internecie. Projekt wykorzystuje ten temat i proponuje konkretne działania w celu zapoznania społeczności szkolnej z pojęciem „fake news" oraz edukacji dla bezpieczeństwa w sieci.

Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 4 im. Janusza Korczaka w Chojnowie

Realizatorzy wdrażający projekt:koło dziennikarskie (pod opieką nauczycieli prowadzących)

Oddziały objęte projektem: klasy VII – VIII

Termin realizacji: 11 lutego – 10 marca 2019r.

CELE

1. Kształtowanie umiejętności weryfikowania każdej informacji.

2. Rozumienie pojęcia fake news i szkodliwości społecznych tego typu wiadomości.

3. Dostarczenie wiedzy na temat stron internetowych i sposobów weryfikowania różnych wiadomości.

4. Kształcenie umiejętności weryfikowania autentyczności kont na portalach społecznościowych.

5. Kształtowanie właściwych postaw uczniów jako użytkowników Internetu, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w sieci.

DZIAŁANIA

1. Zapoznanie się szkolnych dziennikarzy z pojęciem „fake news".

2. Ułożenie ankiety dotyczącej fake newsów.

3. Przeprowadzenie ankiety w klasach siódmych i ósmych.

4. Przeprowadzenie sondy wśród nauczycieli na temat fake newsów.

5. Analiza wyników ankiety i sondy.

6. Przekazanie wyników ankiet wychowawcom klas siódmych i ósmych wraz z krótką instrukcją przeprowadzenia zajęć edukujących młodzież w zakresie selekcjonowania informacji z Internetu oraz weryfikacji odnalezionych informacji.

7. Przygotowanie plakatów edukujących w zakresie rozpoznawania fałszywych informacji przez szkolnych dziennikarzy.

8. Przeprowadzenie ankiety podsumowującej projekt wśród uczniów klas siódmych i ósmych.

EWALUACJA

Ewaluacją będzie analiza wyników ankiety kończącej projekt i przedstawienie jej społeczności szkolnej oraz interaktywny reportaż na platformie Atavist.

REPORTAŻ INTERAKTYWNY  "FAKE NEWS - NIE DAJ SIĘ NABRAĆ!"

Beata Wawrzeńczyk, Marzena Rudzka-Kupczyńska