Zajęcia rozwijające uzdolnienia z biologii w ramach projektu „Kompetencje kluczowe szansą sukcesu dla uczniów szkół podstawowych Gminy Miejskiej Chojnów"

Zajęcia rozwijające uzdolnienia z biologii odbywają się w czwartki na siódmej godzinie lekcyjnej, w których uczestniczy 10 uczniów, 6 dziewczynek i 4 chłopców z klas VI.

Program zajęć skierowany do uczniów, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania otaczającym nas światem przyrody, ze szczególnym uwzględnieniem pojęć biologicznych
i ekologicznych. Treści realizowane na zajęciach są różnorodne, mają poszerzać wiadomości, które uczniowie już posiadają, a także dają możliwości poszerzania szerszych kręgów zainteresowań biologiczno – przyrodniczo – ekologicznych.

Głównymi celami zajęć:

Rozwijanie zainteresowań biologicznych, ekologicznych i przyrodniczych.

Zdobywanie przez ucznia wiedzy o otaczającej go przyrodzie, oraz konieczności zapobiegania i likwidowania zagrożeń.

Rozwijanie umiejętności prowadzenia obserwacji, uogólniania, dostrzegania i interpretowania zjawisk przyrodniczych.

Prowadzenie doświadczeń i obserwacji w ramach mini projektów biologicznych.

Planowanie, organizowanie i ocenianie własnej pracy.

Efektywne współdziałanie w zespole, rozwiązywanie problemów w twórczy sposób.

Poszukiwanie, porządkowanie i wykorzystywanie informacji z różnych źródeł.

Stosowanie zdobytej wiedzy w praktyce.

Rozwój samodzielności, aktywności i wrażliwości przyrodniczej.

Promowanie postaw prozdrowotnych.

Zachęcanie do działań mających na celu przeciwdziałanie nałogom.

Zrozumienie związku miedzy chorobami a trybem życia.

Realizacja programu wymaga stosowania różnych form pracy. Najlepsze wyniki dają metody aktywizujące ucznia a więc wszelkiego rodzaju eksperymenty, pomiary i badania dokonywane w pracowni jak i podczas zajęć terenowych oraz wycieczki tematyczne.

Zdobywanie wiedzy poprzez: odkrywanie, przeżywanie i doskonalenie różnorodnych umiejętności, obejmujących następujące metody i formy pracy: pogadanki, dyskusja, praca z mikroskopem, praca z wykorzystaniem tekstów źródłowych, nowoczesnych metod audiowizualnych informatycznych, ćwiczenia terenowe, obserwacje i doświadczenia, gry dydaktyczne, projekt.

W ramach kilkunastu przeprowadzonych dotychczas zajęć uczniowie pracowali z mikroskopami, uczyli się ich obsługi, wykonywali preparaty mikroskopowe i uczyli się wykonywać rysunki mikroskopowe. Poznali metody pracy badawczej. Pracowali też nad dwoma projektami „Hemotofagi – polowanie na krew" oraz  „Różnorodność kręgowców". Podczas zajęć pogłębiają swoją wiedzę, gromadząc informacje, systematyzując swoją wiedzę, dzieląc się również swoimi przyrodniczymi doświadczeniami. Czas podczas zajęć upływa w wesołej i miłej atmosferze i ciągle go za mało. Quizy, gry i programy multimedialne w świetny sposób aktywizują uczniów i utrwalają zdobytą wiedzę.

B. Mormul

E.R