#szkoła pamieta SP4 chojnów. W tym roku już po raz siódmy Eucharystyczny Ruch Młodych ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Chojnowie przed Uroczystością Wszystkich Świętych podjął działania uczące szacunku dla zmarłych i wiary w zmartwychwstanie.
          (szerokość: 375 / wysokość: 281)Ratowanie pamięci zwykłych ludzi pochowanych na cmentarzu
w Chojnowie, których groby są od dawne zaniedbane, polega w pierwszej kolejności na odnalezieniu i uporządkowaniu miejsca pochówku przez wyrwanie zarastającej go trawy, zgrabieniu liści, umyciu lub odmalowaniu grobu oraz przyozdobieniu go kwiatami. Następnie dzieci szukały informacji
o spoczywającym tam człowieku. Dotychczas ERM opiekuje się trzema takimi grobami. Jeden z nich to grób nauczyciela, wicedyrektora Technikum Rolniczego, który odszedł do Pana w 1957 roku. Po śmierci tego pana jego żona wyjechała na Górny Śląsk. Zmarli bezpotomnie, więc nikt z bliskich nie zajmuje się tym grobem.  Otaczamy również opieką modlitewną duszę tej osoby.
      Po uporządkowaniu grobów dzieci zapalają „Światło Zapomnianym" i razem z tym światłem ofiarują zmarłym modlitwę, jako czyn miłości wobec bliźniego, który dla siebie nie może już nic zrobić. Następnie na tych przygotowanych do Uroczystości Wszystkich Świętych grobach dzieci  umieszczają zrobione przez siebie „Chorągiewki Nadziei Chrześcijańskiej" zawierające modlitwę za zmarłych oraz fragment Pisma Świętego przypominający, że Bóg widzi nas wszystkich żyjącymi i śmierć człowieka, za którego się modlimy niczego nie zmienia.
         (szerokość: 375 / wysokość: 281)ERM nie tylko dba o pomniki, ale też podejmuje się uświadamiania nas, żyjących, co do naszego przeznaczenia do życia wiecznego. W dniu 1 listopada, po Mszach Św. w kościele parafialnym Św. App. Piotra i Pawła dzieci z ERM wręczają wychodzącym ze świątyni ludziom  zrobione przez siebie „Chorągiewki Nadziei Chrześcijańskiej", aby oni także mogli je umieścić na grobach swoich bliskich zmarłych.
  Wszystkie działania podejmowane w ramach tej akcji są wynikiem realizacji jednej z czterech zasad Eucharystycznego Ruchu Młodych: „Kochaj bliźnich"
 i wpisują się w uczynki miłosierdzia: „ Zmarłych pogrzebać" i „Modlić się za żywych i umarłych".

Katechetka Animator ERM Olga Niemasik

E.R