Porady dla Rodziców

Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu, gdy nie można  chodzić do szkoły?

Ważne jest stworzenie odpowiednich warunków do pracy

Dla dziecka odrabianie lekcji jest z reguły wielkim problemem i często prowadzi do znacznych konfliktów między nim a rodzicami. Praca domowa uniemożliwia często robienie innych, bardziej atrakcyjnych rzeczy. Koledzy nawołują, dzwonią ; komputer i telewizja kuszą.

Jak w takich warunkach dziecko ma się skoncentrować?

Oto niezbędne reguły i warunki, które mają wpływ na naukę dziecka:

• Omów z dzieckiem co ma do zrobienia
  • Niech przejrzy zadania i oceni czy da sobie z nimi radę
  • Jeśli ma problemy ze zrozumieniem-pomóż mu zrozumieć zadania
  • Dalej ma pracować samo
  • Jeśli Twoje dziecko, mimo ustaleń, ciągle prosi Cię o pomoc, narzeka czy płacze- staraj się nie ulegać. Pochwal je, doceń to co już zrobiło i przypomnij o ustaleniach. Popełnianie przez dziecko błędów jest normalne, ważne, że podejmuje wysiłki samo!
  • Miejsce pracy powinno być jasne. Nie oznacza to jednak, że biurko koniecznie musi być usytuowane przy samym oknie.
  • Biurko i miejsce do siedzenia muszą być dopasowane do wzrostu dziecka.
  • Właściwe oświetlenie miejsca pracy - najlepiej, jeśli światło pada z lewej strony stołu czy biurka.
  • Miejsce pracy powinno być uporządkowane. Jeśli przed rozpoczęciem pracy trzeba długo szukać zeszytów, powstaje u dziecka stres, jeszcze zanim wzięło się do lekcji.
  • Zabawki czy podręczniki, których dziecko nie potrzebuje przy odrabianiu lekcji, powinny być sprzątnięte z biurka.
  • Niezbędne przybory szkolne (ołówki, słowniki, kalkulator) powinny zawsze być pod ręką.
  • Wskazane jest prowadzenie terminarza, w którym dziecko może zapisać daty  oddawania prac.

Rola rodzica jest ważna w tym aby dziecko miało motywację do nauki. A zatem: ustal z dzieckiem zasady, których będziecie wspólnie przestrzegać. Unikaj przy tym pretensji.  Główny ciężar wdrożenia tych zasad spoczywa jednak zawsze na dziecku. W ten sposób pomagasz dziecku przyswoić sobie pewną dyscyplinę. Nie denerwuj się, jeśli twoje starania nie spotkają się z entuzjastyczną reakcją. Dla wdrożenia tych reguł potrzebny jest czas i Twoja Rodzicu konsekwencja.

W sytuacjach trudnych zawsze możesz się zwrócić o pomoc do pedagoga szkolnego.

Kontakt ze mną: e-dziennik, e-mail: mpura@gazeta.pl