Wygląda dobrze
To pole jest wymagane


Drodzy Rodzice klas młodszych!

 

Sytuacja, w której teraz jesteśmy jest bardzo trudna dla nas dorosłych a co dopiero dla dzieci, które nie wszystko jeszcze rozumieją. Dzieci w młodszych klasach potrzebują przede wszystkim dużo ruchu i zabawy. Brakuje im też kontaktów społecznych- ich koleżanek i kolegów, ich wspólnych zabaw.

Zatem trudne zadanie przed Wami, bo dzieci wymagają ciągłego zainteresowania sobą, zorganizowania im czasu tak, aby się nie nudziły i Was przy okazji nie zamęczyły.

Ponieważ jesteśmy zmuszeni do trwania w domach, chciałabym podpowiedzieć Wam kilka fajnych sposobów na miłe spędzenie czasu razem.

Wykorzystajcie to, co macie w domu. Pandemia- pandemią, na to nie mamy wpływu, ale czas spędzony RAZEM jest BEZCENNY dla rozwoju emocjonalnego Waszych dzieci.

Właśnie teraz możecie zapracować na szacunek u swoich dzieci.

Polecam poniższy link, w którym znajdziecie Państwo sposób na rozmowę z dzieckiem o trudnej obecnie sytuacji na świecie.

https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/fileadmin/user_upload/pdf/Koronawirus.pdf

 

A teraz kilka prostych zabaw:

·       Robimy papierowe kule. Wykorzystujemy do tego stare gazety, papierowe kartki. Przy okazji doskonale ćwiczymy mięśnie palców a to się przyda do pisania, wycinania, rysowania, kolorowania. Gdy mamy już dużo papierowych kul, przygotowujemy jakiś przedmiot do którego będziemy trafiać np. pudełko, plastikowe wiaderko, kosz itp. Teraz ustawiamy się w pewnej odległości i zaczynamy zabawę. Kto więcej ma trafień –dostaje jakiś żeton lub inny przedmiot, który oznacza nagrodę.

Gdy dziecko radzi sobie dobrze z trafianiem, zwiększamy odległość- i znowu zaczynamy  zabawę. Ta zabawa doskonale ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową, która jest bardzo ważna w nauce np. pisania.

·       Do domowych zabaw fajnie też wykorzystać balony: można z nimi urządzić dyskotekę (tańczyć w parze trzymając balon wskazaną częścią ciała), można je odbijać konkretnymi częściami ciała (np. tylko palcem wskazującym, tylko głową, tylko kolanem...), można je sobie podawać beż użycia dłoni- kolanami, stopami, w prawo-lewo, przedmuchując do siebie...; balony można fantastycznie ozdabiać doklejając do nich elementy, domalowując twarze itd., z wykonanych postaci można przygotować teatr, wystawić sztukę wg własnego pomysłu; balony świetnie nadają się do bezpiecznych sportów domowych: obwiązujemy dwa krzesła sznurkiem i mamy siatkę- gra w siatkówkę gotowa; odwrócony kosz na bieliznę i mamy bramkę do gry w hokeja;

·       Pamiętacie, jak robiliśmy bazy? Wystarczą krzesła, koce i zabawa gotowa. Zróbmy z dzieckiem jego własny "dom"; najprostsza zabawa a daje mnóstwo radości.

·       Możemy też zrobić tzw. TOR PRZESZKÓD- wybierając dostępne przedmioty, które mamy w pokoju. Dziecko zaspakaja potrzebę ruchu i jest szczęśliwe, że rodzic go chwali za włożony wysiłek.

·       Zabawa w „ciepło-zimno", np. z wykorzystaniem klocków... ukrywamy w domu klocki (w różnych miejscach): naprowadzając dzieci muszą je odnaleźć ... w innej wersji szukają same i np. układają z nich coś. Można zaproponować im zabawę, w której muszą ułożyć klocki wg instrukcji-rytmy (np. zielony-żółty-zielony-żółty-zielony-żółty... i kontynuować; duży-mały-zielony-duży-mały-zielony-duży-mały-zielony....) Fajnie do rytmów wykorzystywać różnorodne przedmioty w domu: sztućce, skarpetki, makarony; matematyka jest wszędzie :)

·       Nawet gotując obiad, możemy z dzieckiem bawić się SYLABAMI/ GŁOSKAMI.  Zabawa polega na tym, że prosimy dziecko, aby wyszukało w kuchni przedmioty, które rozpoczynają się na jakąś sylabę albo głoskę. Następnie dziecko zadaje zadanie rodzicowi. Ćwiczymy przy tym percepcję słuchową, która jest tak ważna w nauce czytania.

·       Zabawy z plasteliną: narysujcie na kartce jakiś przedmiot i wspólnie wypełnijcie go malutkimi kuleczkami z plasteliny. Dzieci lubią bawić się takim tworzywem a przy okazji ćwiczą motorykę ręki.

·       Zabawa w „Zrób to co ja"- pokazuj dziecku jakieś ruchy a ono ma ten układ powtórzyć.

·       Zabawa w „dyrygenta"- wystukaj prosty rytm na pudełku, podłodze itp. Dziecko ma to powtórzyć. Następnie dziecko jest dyrygentem.

 

Nie zapominaj o pochwałach przy każdej zabawie- POCHWAŁY SĄ JAK DOBRE POGŁASKANIA, budują poczucie wartości dziecka.

                                                                                                                                                               Maria Pura

                                                                                                                                                                   pedagog

 

 

 

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie