Wygląda dobrze
To pole jest wymagane



ZADBAJMY O DZIECIĘCY MÓZG

 

RODZICU !!!!! 

TO TY USTALASZ ZASADY KORZYSTANIA Z URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH

 

Wielu dorosłych nadal postrzega Internet jako dodatek do prawdziwego życia. Dzieci nie znają świata bez Internetu, sieć stanowi dla nich naturalną przestrzeń komunikacji, ekspresji, rozrywki oraz dostępu do informacji. ZADANIEM DOROSŁYCH JEST DOŁOŻENIE WSZELKICH STARAŃ, BY DZIECI CZERPAŁY Z INTERNETU TO, CO NAJLEPSZE I W MOŻLIWIE NAJMNIEJSZYM STOPNIU DOŚWIADCZAŁY JEGO NEGATYWNYCH STRON.

Zapewnienie bezpieczeństwa młodym internautom wymaga stałego diagnozowania nowych zagrożeń w sieci oraz dynamicznie zmieniających się możliwości urządzeń zapewniających dostęp do Internetu. Katalog zagrożeń młodych internautów zawiera wiele ryzykownych zachowań, m.in. takich jak CYBERPRZEMOC, GROOMING, KONTAKT Z NIEBEZPIECZNYMI TREŚCIAMI. Popularność serwisów społecznościowych przyniosła w ostatnich latach nowe rodzaje zagrożeń, m.in. NARUSZENIE PRYWATNOŚCI MŁODYCH INTERNAUTÓW.

O problemie z nadużywaniem Internetu możemy w najbardziej ogólnym ujęciu mówić wtedy, kiedy zachodzą łącznie dwie okoliczności (Shapira i in., 2003): 

1.   Czas i intensywność korzystania z Internetu wymyka się spod kontroli, użytkownik spędza w sieci więcej czasu niż planował, odczuwa trudną do odparcia potrzebę korzystania z sieci. 

2.  Korzystanie z Internetu prowadzi do zaniedbywania innych aspektów życia, przysparza problemów na różnych płaszczyznach lub powoduje subiektywnie odczuwane cierpienie.

Mark Griffiths wyróżnił sześć objawów, z których obecność przynajmniej trzech może wskazywać na problem z nadużywaniem Internetu (za: Kaliszewska, 2007): 

1.  DOMINACJA – występuje, gdy korzystanie z Internetu staje się najważniejszą czynnością w życiu. Objawia się m.in. zaabsorbowaniem emocjonalnym i myślowym, także wtedy, gdy osoba nie może korzystać z sieci.

1.   ZMIANA NASTROJU – występuje, gdy użytkownik korzysta z Internetu po to, aby poprawić sobie nastrój albo zapomnieć o problemach. 

2.  ZWIĘKSZONA TOLERANCJA – rozumiana jako proces zwiększającego się zapotrzebowania na korzystanie z Internetu (pojawienie się poprawy nastroju spowodowanej korzystaniem z Internetu wymaga coraz dłuższego czasu spędzonego online). 

3.   ZESPÓŁ ABSTYNENCYJNY – ograniczenie lub brak możliwości korzystania z Internetu powoduje nieprzyjemne stany psychiczne, takie jak rozdrażnienie, poirytowanie, niepokój.

4.    KONFLIKT – zarówno między użytkownikiem a jego otoczeniem (rodziną, znajomymi), jak i między spędzaniem czasu w Internecie a innymi typami aktywności (nauką, sportem). 

5.  NAWROTY – intensywne, niekontrolowane korzystanie z Internetu pojawiające się po okresach ograniczonego lub kontrolowanego użytkowania.

 

W piśmiennictwie w kontekście nadużywania Internetu najczęściej wyróżnia się następujące aktywności: GRY INTERNETOWE, PORTALE SPOŁECZNOŚCIOWE I KOMUNIKATORY, PORNOGRAFIA I CYBERSEKS ORAZ HAZARD ONLINE.

Nadużywanie Internetu to zapewne wynik jednoczesnego działania wielu czynników, do których zaliczyć można:

·  Korzystanie z Internetu można postrzegać jako formę aktywności dostarczającą nieregularnych pozytywnych wzmocnień (np. nie wiemy dokładnie, kiedy dostaniemy nową wiadomość na Facebooku, znajdziemy śmieszny obrazek lub osiągniemy nowy poziom w grze), a tego typu warunkowanie uznawane jest za budujące najtrwalsze nawyk.

·    Przesiadywanie w Internecie może być rodzajem niekonstruktywnej strategii radzenia sobie ze stresem – osoba unika w ten sposób konfrontacji z rzeczywistością, która ją przerasta (np. problemów rodzinnych, wejścia w nowe, wrogie środowisko) – lub samotnością 

·  Terapeuci zajmujący się problemem wskazują, że przyczynami ucieczki dzieci i młodzieży w świat Internetu mogą być w szczególności niepowodzenia szkolne, odrzucenie przez grupę rówieśniczą oraz osamotnienie i konflikty w rodzinie, oraz mniejsza satysfakcja z życia.

·      Wyniki wielu badań wskazują na czynniki osobowościowe oraz szeroko pojęte problemy psychiczne, które korelują z nadmiernym używaniem Internetu. Najczęściej wymieniane są tu następujące cechy: depresja, introwersja, neurotyzm, nadmierna wrażliwość, nieśmiałość; współwystępowanie innych nałogów; niska samoocena, przeżywanie niepewności, niskie poczucie sprawstwa; negatywne strategie radzenia sobie ze stresem. 

·      Z nadużywaniem Internetu może współwystępować zarówno społeczna izolacja, poczucie lęku, depresja oraz myśli samobójcze, jak i skłonność do bardziej agresywnych zachowań

          Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rozpoczęła kampanię „Zadbaj o dziecięcy mózg", której celem jest zwrócenie uwagi rodziców na potrzebę zachowania równowagi w korzystaniu z urządzeń ekranowych przez dzieci oraz uważnego towarzyszenia dziecku i spędzania z nim czasu bez zbędnych rozpraszaczy w postaci ekranów. 

PONIŻEJ LINK DO BARDZO WYMOWNEGO FILMU. 

 https://www.youtube.com/watch?v=reBzTX6UO5E&list=UU_gdoWFF8JOwgTOIamwEMCw&index=10


PODSUMOWUJĄC 

DZIECIĘCY MÓZG RADZI:

·        ODKŁADAJMY WSZYSTKIE EKRANY W JEDNO MIEJSCE!  

·        RODZICU ZABIERZ MI EKRAN MINIMUM 1 H PRZED SNEM!  

·        OGRANICZAJ MI CZAS PRZED EKRANEM! 

·        PRZESTAŃMY KORZYSTAĆ Z EKRANÓW PRZY JEDZENIU! 

·        BAWMY SIĘ RAZEM BEZ EKRANÓW! 

·        SPĘDZAJMY RAZEM CZAS AKTYWNIE! 

·        ZABIERAJ NA NOC EKRANY Z MOJEJ SYPIALNI! 

·        OGRANICZAJ MI CZAS PRZED EKRANEM W PODRÓŻY!

 

 

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie