Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

 

Zajęcia rozwijające z biologii gr.1  

B. Mormul czwartek, 12.35-13.20 s.210 

Ul. Kilińskiego 23 Chojnów


 

Zajęcia  rozwijające  z biologii gr.2 

B. Mormul czwartek 13.30-14.15 s.210 

Ul. Kilińskiego 23 Chojnów


 

Zajęcia rozwijające zainteresowania z biologii.
Program zajęć jest skierowany do uczniów, którzy chcą rozwijać i poszerzać swoje zainteresowania biologiczne.

 

Głównym założeniem program jest:
- poszerzanie wiedzy biologicznej uczniów,
- odkrywanie tajemnic biologii poprzez doświadczenia,
- rozwijanie chęci aktywnego poznania najbliższego środowiska, jego walorów przyrodniczych, zagrożeń i chęci podjęcia działań na rzecz ochrony przyrody.
Treści realizowane na zajęciach są różnorodne, mają poszerzać wiadomości, które uczniowie już posiadają, a także dają możliwości poszerzania szerszych kręgów zainteresowań biologiczno – przyrodniczo – ekologicznych.

 

Zadania:
- Realizowanie projektów (podsumowanie każdego z nich w formie wystawy lub prezentacji).
- Cykliczne organizowanie wyjść do pobliskiego parku – zajęcia terenowe (poznawanie gatunków pospolitych w najbliższej okolicy, badanie zanieczyszczenia powietrza metodą porostową).
- Dokumentowanie pomiarów i obserwacji, wyciąganie wniosków. Źródła zanieczyszczeń powietrza, sposoby ochrony powietrza.
- Poznanie najważniejsze odkrycia w biologii i w medycynie.
- Prowadzenie obserwacji pośrednich i bezpośrednich., ich dokumentowanie,
- Wykonywanie prostych doświadczeń możliwych do prezentacji.
- Upowszechnianie problematyki ekologicznej, biologicznej, wiedzy o zdrowiu wykorzystując fachową literaturę, programy i filmy naukowe
-Świat zwierząt i roślin – znana i nieznana fauna i flora.
- Obserwacje przyrodnicze i ich dokumentowanie,
- Wielka przygoda z ciałem człowieka – układy,
- DNA – tajemnica czyli krótki wstęp do genetyki człowieka.

Cele zajęć:
- rozwijanie zainteresowań biologicznych, ekologicznych,
- dostrzeganie wpływu działalności człowieka na środowisko przyrodnicze,
- promowanie działań na rzecz ochrony środowiska,
- rozwijanie umiejętności prowadzenia obserwacji, uogólniania, dostrzegania i interpretowania zjawisk przyrodniczych,
- prowadzenie doświadczeń i obserwacji w ramach mini projektów biologicznych,
- rozwój samodzielności, aktywności i wrażliwości estetycznej,
- promowanie postaw prozdrowotnych,
- poznawanie pospolitych i mniej pospolitych gatunków roślin oraz zwierząt.

 

Zajęcia rozwijające zainteresowania z biologii

              Zajęcia rozwijające zainteresowania z biologii w ramach projektu „Powrót uczniów do szkół podstawowych Gminy wiejskiej Chojnów po kształceniu zdalnym” realizowanie w naszej szkole powoli dobiegają końca. 

Na zajęciach koła biologicznego w tym roku szkolnym uczniowie mieli możliwość sprawdzać się w różnych kierunkach działań biologicznych. Treści realizowane na zajęciach koła były bardzo różnorodne, więc każdy młody odkrywca był w stanie znaleźć coś dla siebie – od budowy mikroskopowej organizmów roślinnych czy zwierzęcych, po anatomię człowieka, ekologię aż po eksperymenty i doświadczenia biologiczne. Oto przykłady niektórych z działań zrealizowanych na zajęciach koła.

Młodzi biolodzy na zajęciach doskonalili umiejętność obserwacji mikroskopowych. Wykorzystali do tego gotowe preparaty dostępne w pracowni biologiczno-przyrodniczej oraz przygotowywali własne, m.in. z sierści domowych zwierząt, warzyw, owoców czy próbek wody z różnych zbiorników wodnych. Uczyli się również wykonywać rysunki mikroskopowe.

Listopadowe zajęcia zostały poświęcone analizie składu różnych produktów spożywczych. Uczniowie identyfikowali zawartość skrobi za pomocą roztworu jodyny. 
W styczniu zajęciach koła biologicznego w styczniu młodzi biolodzy podjęli próbę sprawdzenia, jak sól wpływa na proces kiełkowania nasion. 
W czasie trwania zajęć odbywały się również zajęcia w terenie, uczniowie prowadzili obserwacje porostów w Parku Piastowskim. Sprawdzali z wykorzystaniem skali porostowej rodzaje porostów i określali poziom zanieczyszczenia

W grudniu Ania i Antek przekazali nam ciekawe informacje o swoich zainteresowaniach. Ania przygotowała super prezentację o aksolotach i przeniosła nas w cudowny świata tych niezwykłych płazów ogoniastych. Antek natomiast przedstawił nam ja pozyskać barwniki roślinne i opowiedział o ich wykorzystaniu różnych dziedzinach przemysłowych. Również w grudniu obejrzeli przygotowaną przez Agatę prezentację pt.: „Czym jest DNA?” czyli krótki wstęp do genetyki, a następnie  wykonywali modele podwójnej helisy z zastosowaniem zasady komplementarności.

W styczniu na zajęciach koła biologicznego młodzi biolodzy podjęli próbę sprawdzenia, jak sól wpływa na proces kiełkowania nasion. W tym celu założyli trzy próby – dwie badawcze (podlewanie różnymi roztworami soli) i jedną próbę kontrolną. Dzięki ogromnej cierpliwości, systematycznej obserwacji i umiejętnej analizie udało im się wyciągnąć trafne wnioski z przeprowadzonych doświadczeń.

Ostatnie lutowe zajęcia koła biologicznego odbyły się pod hasłem „Anatomia nie taka straszna” uczniowie mieli możliwość poczuć się, jak prawdziwi chirurdzy. Podczas zajęć poznawali tajemnice budowy serca i budowy nerki i etapy powstawania moczu.  Wszyscy z niezwykłą ciekawością obejrzeli również film z zasobów szkolnej strony internetowej wykonany przez byłych ósmoklasistów. 

W załączeniu zdjęcia, prezentacja Ani i Oli oraz prezentacja Agaty.
 

Uczniowie pracujący przy mikroskopach

 

Uczniowie w klasie wykonujący zadania

 

Uczniowie wykonujący ćwiczenia z biologii

 

Uczniowie rozwiązujący w klasie testy

 

Uczniowie pracujący na zajęciach ze szkieletami zwierząt i człowieka

 

Uczniowie wykonujący pomiary przy drzewach w parku

 

Uczniowie zgromadzeni wokół stolika w klasie

 

Uczniowie w klasie

 

Uczniowie w klasie

 

Uczniowie w klasie podczas zajęć

 

   Prezentacja: Prezentacja z biologii 

 

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie