Żonkil, to kwiat oznaczający pamięć, szacunek i nadzieję.

19 kwietnia 2023 r. przypadła 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Upamiętniając te wydarzenia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy m.in. z : Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, już po raz jedenasty zorganizowało akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”, której celem jest propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim i upamiętnienie bohaterstwa walczących.

Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do tej akcji, młodzież wykonała żonkile oraz plakaty. W trakcie zajęć uczniowie poznali historię Powstania, jego głównych bohaterów.

Dlaczego żonkile?

Żółte żonkile to symbol powstania w getcie warszawskim. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania dostawał te kwiaty od anonimowej osoby.

Koordynatorami akcji byli nauczyciele historii.

uczniowie wycinający żonkile
wykład nauczyciela