Program Innowacji

„Przedsiębiorczość. Jak zrealizować pomysł?"

Program zakłada naukę wspólnego planowania i poznanie kolejnych poziomów realizacji wydarzenia projektowego, a także zaznajomienie z  różnymi aspektami i etapami dążenia do osiągnięcia celu.  Będzie on realizowany przez klasy 4 Szkoły Podstawowej nr 4 w Chojnowie na zajęciach z wychowawcą. Jest on oparty o projekt Uniwersytetu Dzieci, którego partnerem jest Narodowy Bank Polski w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Cele programu:

·       Wzmacnianie kreatywności uczniów

·       Rozwijanie samoświadomości dzieci

·       Trening elastyczności wychowanków

·       Doskonalenie umiejętności współpracy w grupie

·       Kształtowanie empatii u uczniów

Zadania:

Lp.

Treści

Sposób realizacji

Oczekiwane efekty

1.

„Jak wpaść na świetny pomysł?"

Projekcja filmu z miniwykładem, praca metodą łańcucha skojarzeń, trening kreatywności

Uczniowie znają metody ułatwiające generowanie nowych pomysłów, które warto poznać i stosować na co dzień.

Uczniowie doświadczą płynności i giętkości myślenia, a także rozwijają umiejętność abstrahowania i tworzenia skojarzeń.

2.

„Jak gimnastykować wyobraźnię?"

Projekcja filmu, rozegranie „meczu skojarzeń", dyskusja, zabawa relaksacyjno – wizualizacyjna, zabawa konstrukcyjna

Uczniowie wiedzą, jak trenować poszczególne zdolności swojego umysłu, aby odpowiednio wyćwiczyć swoje umiejętności.

Uczniowie potrafią trenować wyobraźnię w różnych codziennych sytuacjach.

3.

„Jakie są moje mocne i słabe strony?"

Projekcja filmu, dyskusja, tworzenie mapy myśli i notatki graficznej, autoprezentacja

Uczniowie potrafią określić swoje mocne i słabe strony.

Uczniowie wiedzą, jak wykorzystać i wzmacniać swoje mocne strony oraz jak pracować nad swoimi słabościami, aby je doskonalić.

4.

„Jak skutecznie działać w zespole?"

Projekcja filmu, dyskusja, praca w grupach nad podanym zagadnieniem, zabawa integracyjna

Uczniowie potrafią współpracować ze sobą, aby osiągnąć cel.

Uczniowie dostrzegają wartość we współdziałaniu w drodze do wyznaczonego celu.

5.

„Jak trenować myślenie?"

Projekcja filmu, dyskusja, praca metodą burzy mózgów, zabawa relaksacyjno - wizualizacyjna

Uczniowie potrafią ćwiczyć swoją kreatywność i wiedzą, jak ją wykorzystywać do realizacji pomysłów.

6.

„Jak wspólnie zapracować na sukces?"

Projekcja filmu, prezentacja, praca w grupach nad podanym zagadnieniem, zabawa integracyjna

Uczniowie potrafią współdziałać w zespole klasowym i w grupach.

Uczniowie wiedzą, jak wykorzystać swój potencjał, aby zapracować na wspólny sukces i osiągnąć wyznaczony cel.

Uczniowie działają w grupie zgodnie ze swoimi mocnymi stronami.

7.

„Jak zrobić coś dobrego dla innych?"

Prezentacja, pogadanka, zabawa integracyjna, zabawa relaksacyjno - wizualizacyjna

Uczniowie znają pojęcie empatii i potrafią zachowywać się empatycznie.

Uczniowie znają wartość działania dla dobra innych.

8.

„Jak się uczyć na własnych błędach?"

Projekcja filmu, prezentacja, dyskusja, zabawa integracyjna

Uczniowie potrafią wyciągać wnioski ze swoich dokonań – sukcesów i porażek.

Uczniowie potrafią dokonać samooceny

Ewaluacja:

·       Obserwacja zachowania uczniów podczas zajęć – ich aktywności, zaangażowania w działania oraz ich rozwoju

·       Opis doświadczeń uczniów w trakcie realizacji zadań

·       Informacje o realizacji programu zamieszczane na stronie internetowej strony oraz w szkolnej gazecie

·       Materiały stworzone przez uczniów podczas zajęć (prezentacje, plakaty, karty pracy, mapy myśli, notatki)

·       Ankieta przeprowadzona wśród uczniów na zakończenie realizacji programu

·       Sprawozdanie wychowawców z realizacji programu

Program opracowany przez Anetę Czapską i Marzenę Rudzką – Kupczyńską

w oparciu o materiały dostępne na stronie http://uniwersytetdzieci.pl