Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

 (szerokość: 225 / wysokość: 225)

  

LOGOPEDA

Dorota Chopkowicz

 

Terapia logopedyczna  - pierwsze piętro, II łącznik, sala nr 110

 

Szanowni Rodzice!

 

Zamieszczam podstawowe informacje związane z prowadzoną w szkole terapią logopedyczną.

Logopedia swoje nazewnictwo zawdzięcza greckim słowom: „logos", co oznacza – słowo i „paideia" – co oznacza wychowanie, czyli w wolnym tłumaczeniu logopedia to  nauka o „wychowaniu słowa".

Przedmiotem zainteresowań logopedii jest profilaktyka, diagnoza i terapia zaburzeń mowy. W określeniach tych ukrytych jest szereg zadań mieszczących się w ramach zainteresowań powyższej dziedziny. Niejednokrotnie również rozwijanie mowy wiąże się z korzystaniem z dorobku innych dziedzin nauki. Logopedia jest więc powiązana z naukami medycznymi, językowymi, pedagogicznymi i psychologicznymi.

Na gruncie szkolnym do zadań logopedy należy:

-  podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu wad wymowy,

-  wspieranie działań wychowawczych i profilaktycznych nauczycieli,

-  prowadzenie badań przesiewowych w celu ustalenia mowy uczniów,

-  diagnozowanie logopedyczne,

-  organizowanie pomocy logopedycznej,

-  prowadzenie terapii logopedycznej,

-  współpraca terapeutyczna z rodzicami,

-  kierowanie wybranych uczniów do specjalistów z zakresu medycyny (laryngologii,  foniatrii,   ortodoncji, neurologii) i dziedzin pokrewnych (psychologii, pedagogiki).

 

Terapia logopedyczna prowadzona w szkole jest dostosowana do indywidualnych możliwości i potrzeb ucznia. Zasadniczo polega na usuwaniu istniejących wad wymowy oraz wyrównywaniu opóźnień w rozwoju mowy.

 

Istotne dla skuteczności terapii logopedycznej jest regularne uczęszczanie dziecka na zajęcia. Trzeba mieć świadomość, że pomoc logopedyczna jest rozłożona w czasie, trawa kilka lub kilkanaście miesięcy a w przypadku kilku wad występujących u ucznia, nawet kilka lat.

 

Efektywność terapii jest również uzależniona od systematycznego wykonywania zaleconych ćwiczeń w domu. Dlatego bardzo ważna jest współpraca rodziców z logopedą i  zaangażowanie w przebieg terapii.

           

Sposób mówienia ma ogromny wpływ na życie dziecka. Wady wymowy obniżają poczucie wartości, wpływają niekorzystnie na kontakty z rówieśnikami, a w szkole utrudniają naukę pisania i czytania. Dlatego pamiętajmy - błędem jest myślenie, że z wad wymowy się wyrasta.

 

                                    PROFILAKTYKA LOGOPEDYCZNA

                      

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie