Program rządowy „Książki naszych marzeń" realizowany będzie w roku szkolnym 2015/2016. Przede wszystkim umożliwi on zakup książek do bibliotek szkolnych w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijania ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych.
W ramach programu wsparcie finansowe na zakup książek będzie przysługiwać organom prowadzącym publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe oraz szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej. Organami prowadzącymi szkoły najczęściej są gminy, i to one w praktyce dostaną dotację celową, przeznaczoną na zakup książek. W 2015 r. z budżetu MEN otrzymają na ten cel 20 mln zł, a program obejmie ponad 13 400 szkół. Warunkiem udzielenia wsparcia będzie zapewnienie przez organy prowadzące szkoły 20 proc. wkładu własnego na realizację zakupów.
Za pieniądze z programu biblioteki szkolne będą kupować książki, które nie są podręcznikami. Książki te będą wybierane przez uczniów, czyli mają to być lektury, którymi autentycznie są zainteresowani, bliskie ich doświadczeniom w poznawaniu i rozumieniu współczesnego świata. Książki te swoją fabułą powinny rozbudzać ciekawość młodego czytelnika otaczającą go rzeczywistością i inspirować do twórczego działania.
Uczniowie mają też być zachęcani przez nauczycieli i bibliotekarzy do wypożyczania książek na okres ferii letnich i zimowych, co powinno pogłębiać w nich nawyk czytania i podtrzymywać zainteresowanie czytaniem.
W ramach programu przewidziana jest także współpraca bibliotek szkolnych z bibliotekami publicznymi i publicznymi bibliotekami pedagogicznymi. Biblioteki szkolne, w miarę możliwości, powinny konsultować zakupy nowości z pozostałymi bibliotekami publicznymi, aby gromadzone zbiory się uzupełniały. Biblioteki mają także wspólnie organizować wydarzenia służące popularyzacji i promocji czytelnictwa. Mogą to być np. spotkania z twórcami literatury dziecięcej i młodzieżowej, spotkania z rodzicami na temat wpływu czytania na rozwój intelektualny i emocjonalny dzieci.
Podstawowym rezultatem programu ma być trwałe zainteresowanie młodych ludzi czytaniem. Aby tak się stało muszą doświadczyć przyjemności z czytania, odkryć w nim atrakcyjny sposób zdobywania wiedzy o świecie, rozwijania zdolności i zainteresowań, a także spędzania wolnego czasu.
Program „Książki naszych marzeń" poprzedzi Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, który w latach 2016-2020 będą wspólnie realizować ministerstwa: edukacji narodowej oraz kultury i dziedzictwa narodowego.
Aby otrzymać pieniądze na zakup książek z programu rządowego należało napisać wniosek i podjąć szereg działań związanych z rozwijaniem czytelnictwa. Wniosek z działaniami do realizacji napisała Elżbieta Rusiecka. Po zaakceptowaniu wniosku Szkoła Podstawowa nr 4 otrzymała pieniądze na zakup książek.
Działania biblioteki i szkoły:
1. Realizacja szkolnego programu - projektu "Cała szkoła czyta dzieciom"
2. Spotkania autorskie w MBP w Chojnowie.
3. Udział w projekcie "Książki bez barier"
4. Czytanie dzieciom pod hasłem "Czytanie łączy pokolenia"
5. Odczytanie referatu przygotowanego przez bibliotekarkę na zebraniach z rodzicami
"Wpływ czytania na rozwój dziecka".
6. Rozmowy z bibliotekarkami z MBP w Chojnowie w celu wyboru książek marzeń.
Koordynator i realizator projektu Elżbieta Rusiecka