BEZPIECZEŃSTWO W SIECI 


Zapraszam do korzystania z materiałów poświęconych bezpiecznemu korzystaniu z internetu. Linki do stron poświęconych bezpieczeństwu w internecie znajdziecie Państwo w Linkowni.


Poznaj zasady bezpiecznego Internetu

 

1.       Zabezpiecz swój sprzęt komputer, telefon, tablet

- zainstaluj antywirus,

- pamiętaj o aktualizacjach,

- nie klikaj w nieznane linki,

- nie pobieraj podejrzanych załączników.

 

2.       Dbaj o swoją prywatność:

Skonfiguruj ustawienia prywatności. Nikomu nie udostępniaj swoich haseł.

 

3.       Szanuj siebie:

Dbaj o swój pozytywny wizerunek w sieci.

 

4.       Szanuj innych:

Nie wyzywaj, nie obrażaj, nie hej tuj.

 

5.       Szanuj swój czas- zachowaj umiar w spędzaniu czasu w sieci.

 

6.       Bądź krytyczny – nie wszystkie informacje dostępne w Internecie są prawdziwe.

 

7.       Pomyśl zanim wrzucisz – to co wrzucasz do sieci zostaje tam na zawsze.

 

8.       Korzystaj z możliwości jakie daję Internet – zastanów się jak możesz twórczo wykorzystać jego potencjał.

 

9.       Przestrzegaj prawa – pamiętaj, że regulacje prawne obowiązują również w Internecie.

 

10.   Pamiętaj, że z każdej sytuacji jest wyjście – w sytuacji zagrożenia online poproś o pomoc zaufana osobę dorosłą.


źródło: https://cybernauci.edu.pl/6-lutego-dzien-bezpiecznego-internetu/


Wskazówki, jak bezpiecznie korzystać z Internetu:

  • Usuwaj luki w zabezpieczeniach oprogramowania: Dzięki aktualizacjom system operacyjny, oprogramowanie oraz aplikacje, z których korzystasz są zawsze w pełni chronione. W ten sposób pozbywamy się luk w zabezpieczeniach, co odcina przestępcom możliwość ich wykorzystania.

 

  • Korzystaj z oprogramowania antywirusowego: Skuteczne rozwiązanie zabezpieczające to część podstawowego wyposażenia każdego komputera. Powinno ono zawierać nie tylko ochronę przed wirusami, ale również filtr spamu, zaporę sieciową oraz ochronę przed zagrożeniami internetowymi w czasie rzeczywistym.

 

  • Podejrzane wiadomości od razu wyrzucaj do kosza: Usuwaj e-maile ze spamem i nie otwieraj zawartych w nich linków ani załączników.

 

  • Bezpieczne hasła: Powinieneś posiadać oddzielne hasła do wszystkich kont, z jakich korzystasz, na przykład na portalach społecznościowych lub w poczcie e-mail. Hasło powinno składać się z nielogicznej kombinacji cyfr oraz małych i wielkich liter. 
  • Bezpieczeństwo dzieci w sieci: Rodzice powinni uczyć dzieci, jak bezpiecznie surfować po Internecie. Dzięki kontroli rodzicielskiej dzieci nie mają dostępu do stron, na których pojawiają się narkotyki, przemoc, pornografia itp. Dołącz do akcji #klikajbezpiecznie i wprowadź swoje dziecko w bezpieczny świat internetu.
  • Uważaj na krótkie adresy URL: Skrócone linki mogą stanowić pułapkę. Należy zachować ostrożność i najlepiej nie klikać w adresy URL pochodzące od nieznajomych.

 

  • Nie podawaj zbyt dużej ilości informacji o sobie: Użytkownicy portali społecznościowych nie powinni udostępniać szczegółowych informacji o sobie, należy także unikać podawania na profilu takich prywatnych danych, jak adres domowy czy numer telefonu

 

  • Nie każdy użytkownik mediów społecznościowych jest przyjaźnie nastawiony: Użytkownicy mediów społecznościowych często otrzymują zaproszenia do znajomych od osób, których nie znają. Zaproszenia można potwierdzać wyłącznie, jeśli znamy daną osobę, a najlepiej, gdy pozostajemy z nią w bliskich kontaktach.

źródło: https://klikajbezpiecznie.pl/

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie