Japoński Teatrzyk KAMISHIBAI
5 stycznia uczennice klas VIa i VIc wraz z p. Sabiną Kaszowską odwiedziły dzieci z Przedszkola Nr 1 aby zaprezentować im nowatorską metodę nauczania języków obcych czyli Teatrzyk Kamishibai.
Na początku uczennice przedstawiły się i opowiedziały dzieciom kilka ciekawostek o Japonii i kulturze tego kraju. W prezentacji uczennice kl. VI a pokazały przedszkolakom prawdziwe stroje japońskich dzieci, mapkę Japonii, pierwszych opowiadaczy Kamishibai oraz dzieci mogły zobaczyć na żywo jak wygląda ten magiczny drewniany teatrzyk obrazkowy składany w formie walizki.
Następnie uczennice opowiedziały historyjkę obrazkową w języku angielskim, która została przetłumaczona przez dziewczynki z klasy VI c. Dzięki Kamishibai pobudziliśmy wyobraźnię dzieci, które skupiły się nie tylko na zmieniających się co chwile ilustracjach ale także muzyka, rekwizyty i prawdziwe odgłosy sprawiły że udało nam się zabrać ich w podróż do magicznej krainy teatru a także nauczyć języka angielskiego.
Na koniec zrobiliśmy dzieciom mały quiz z pytaniami dotyczącymi naszej bajki, która jak za dawnych czasów miała uczyć i dostarczyć dzieciom wzorów moralnego postępowania. Oczywiście bystre przedszkolaki poradziły sobie na szóstkę ze wszystkimi pytaniami, co uświadomiło nas ,że teatrzyk Kamishibai jest ciekawą i skuteczną nowatorską metodą nauki języków obcych i nie tylko.
Ten mały spektakl teatralny rozwija wyczucie języka, poszerza słownictwo, a jednocześnie bawi i uczy najmłodszych. Poza tym Kamishibai wspomaga umiejętności promowania języka i kreatywności i urozmaica kształcenie mowy komunikatywnej poprzez pełnozdaniowe wypowiedzi dzieci oraz ćwiczenie narządów mowy. Jego wysoce stymulujący charakter zachęca dzieci do ustnych opowieści, czytania, tworzenia własnych historyjek, inspiruje do malowania obrazów (własnych historyjek). Promuje on także różnorodność metod nabywania umiejętności językowych i narracyjnych. Przede wszystkim jednak sprawia dużo radości oraz zwiększa pewność siebie, co prowadzi do poczucia sukcesu i wzmacnia strukturę grupy poprzez wspólne działania.
Sabina Kaszowska