CO MOGĘ ZROBIĆ, ABY MOJE DZIECKO NIE DOŚWIADCZYŁO CYBERPRZEMOCY?
O cyberprzemocy, podobnie jak o innych zagrożeniach wynikających z korzystania z Internetu, warto rozmawiać z dziećmi zanim jeszcze ich doświadczą. Trzeba uczyć je, jak poruszać się
w wirtualnym świecie, aby nie narażać się na niebezpieczeństwo. Oto kilka porad, które pomogą ci uchronić twoje dziecko przed cyberprzemocą:
· Rozmawiaj z dzieckiem o zjawiskach, które mają miejsce w Internecie.
· Sprawdź, co twoje dziecko wie o cyberprzemocy i czy zna sposoby reagowania
w sytuacji, gdy ktoś jest nękany online.
· Umów się z dzieckiem, że jeśli przydarzy się coś, co je zaniepokoi lub zdenerwuje, może do ciebie ze wszystkim się zwrócić.
· Zapewnij, że jeśli ktoś dokucza mu w sieci, wystarczy, że cię o tym powiadomi, a ty postarasz się mu pomóc.
· Rozmawiaj z dzieckiem o zasadach ochrony prywatności w Internecie.
· Uświadom mu, jakie zagrożenia wiążą się z nadmiernym publikowaniem informacji
sobie, zamieszczaniem swoich zdjęć i filmów w sieci, dzieleniem się na portalach społecznościowych swoimi myślami i przeżywanymi uczuciami.
· Porozmawiajcie o tym, w jaki sposób niektórzy internauci mogą wykorzystać takie informacje.
· Uczul dziecko, że wszystko, co opublikuje w sieci może zostać skopiowane
i rozpowszechnione niekoniecznie w taki sposób, w jaki byśmy chcieli.
· Jeśli zdecyduje się na publikowanie swoich zdjęć, np. na portalach społecznościowych, doradź mu, aby w statusie prywatności zaznaczyło opcję, która umożliwi oglądanie ich tylko przez znajome osoby.
· Ustal z dzieckiem, jakie materiały może publikować w Internecie i z kim może się komunikować. Porozmawiaj o ustawieniach prywatności w różnych serwisach, z których korzysta twoje dziecko. Zadbaj, aby tylko znajomi mieli dostęp do jego profilu.
· Przypomnij dziecku, aby zawsze wylogowywało się z serwisu (portalu społecznościowego, poczty, komunikatora itp.) po zakończeniu sesji. W ten sposób zabezpieczy swoje konto przed niepowołanym dostępem innych osób.
· W przypadku młodszych dzieci, zainstaluj programy ochrony rodzicielskiej i antywirusowe na sprzęcie, z którego dziecko korzysta.
PRZEDE WSZYSTKIM INTERESUJ SIĘ TYM, CO TWOJE DZIECKO ROBI W INTERNECIE. BUDUJ WZAJEMNE ZAUFANIE, ABY W SYTUACJI ZAGROŻENIA NIE WAHAŁO SIĘ PRZYJŚĆ Z TYM DO CIEBIE!