BAJKI BEZ BARIER
„Bursztyn"
24 maja 2016r
Jak zawsze z radością , ciekawi nowych wrażeń uczniowie klasy IIb, udali się do MBP na ostatnie spotkanie czytelnicze z bohaterami „Bajek bez barier" i X książeczką A. Chmielewskiej zatytułowaną „Bursztyn".
Za sprawa głównej bohaterki opowiadania, Alicji – niewidomej dziewczynki, uczniowie dowiedzieli się, co wpływa na to, że jej świat, którego nie widzi, jest równie piękny i wyjątkowy. Alicja pokazała uczniom, jak radzi sobie z codziennymi czynnościami wykorzystując przy tym zmysł smaku, węchu, dotyku i słuchu. Dzięki historii Alicji uczniowie zapoznali się z metodą czytania liter palcami, czyli alfabetem Braille'a, którego zapis literowy ćwiczyli podczas wykonywania pracy plastycznej.
Potem przyszedł czas na „naukę przez zabawę", w której dzieci próbowały wczuć się w rolę osoby niewidomej. Zabawy: „Co to za owoc", „Tor przeszkód" okazały się cennym, nowym doświadczeniem.
Na zakończenie zajęć uczniowie podziękowali za całoroczny cykl spotkań, wręczając pracownikom biblioteki własnoręcznie wykonane prace plastyczne, które przypominają radosne i niezapomniane chwile spędzone w Miejskiej Bibliotece w Chojnowie.
Dorota Chopkowicz
BAJKI BEZ BARIER
„Kkkora" i „Ślimak"
21.04.2016
Za nami już przedostatnie spotkanie z bohaterami książeczek z serii „Bajki bez barier" w MBP w Chojnowie.
„Kkkora" i „Ślimak" – to zagadkowo brzmiące tytuły bajek psychoedukacyjnych, które czytali uczniowie klasy II b zaciekawieni tematem osób niepełnosprawnych.
Tytuł pierwszej książeczki zdradzał problemy Kuby, głównego bohatera, dla którego jąkanie się stanowiło barierę w kontaktach z innymi.
Uczniowie czytając tekst szybko zorientowali się, kto i w jaki sposób może zaradzić problemom chłopca. Poznali logopedę i jej pomocnika – małpkę KORĘ, z którą Kuba zaprzyjaźnił się i spędził wakacje.
Następne opowiadanie wprowadziło dzieci w świat niedosłyszącego rówieśnika - Krzyśka. Dzieci dowiedziały się, jak to jest możliwe, że chłopiec ma w uchu ślimaka i na jak wiele trudności napotyka w codziennym życiu porozumiewając się ze światem zewnętrznym.
Po przeczytaniu bajek uczniowie wykonywali pracę plastyczną oraz uczestniczyli w wielu zabawach logopedycznych i kształtujących wrażliwość słuchową.
Dorota Chopkowicz
Więcej zdjęć w galerii
„Bajki bez Barier"
„Leo i Nela" oraz „Dziewczynka z okna"
To już piąte spotkanie uczniów klasy II B z bohaterami książeczek z cyklu „Bajki bez barier" autorstwa A. i J. M. Chmielewskich.
Podczas spotkania, które odbyło się 15 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnowie uczniowie poznali historie dwóch różnych dziewczynek: Kornelii- niepełnosprawnej ruchowo i Asi-chorującej na astmę. Wspólne czytanie połączone z inscenizacją dostarczyło uczniom wielu emocji oraz dodało odwagi do stawiania trudnych pytań, na które w trakcie zajęć szukały odpowiedzi.
W drugiej części spotkania, uczniowie w zabawach ćwiczyli zachowania sprzyjające przełamywaniu barier względem drugiego człowieka, mając na uwadze osoby niepełnosprawne, które odtrącone, osamotnione lub cierpiące oczekują od nas pełnosprawnych - uwagi, akceptacji i zrozumienia.
Dorota Chopkowicz
„Tajemnica znikających ciasteczek"
26 stycznia 2016
„Tajemnica znikających ciasteczek" A. Chmielewskiej to kolejna książeczka z serii bajek psychoedukacyjnych „Bajki bez barier", którą czytali uczniowie klasy II b podczas zajęć w MBP w Chojnowie.
Dzięki niej poznali historię życia wyjątkowego chłopca o imieniu Mikołaj, który urodził się z zespołem Downa. Śledząc zabawne przygody bohatera opowiadane przez jego starszą siostrę, zrozumieli na czym polega „inność" chłopca, zarówno fizyczna jak i rozwojowa.
Ponadto dzięki spostrzegawczości Mikołaja odkryli tajemnicę znikających ciasteczek, która nurtowała wszystkich od samego początku.
Po przeczytaniu bajki uczniowie wykonali podarunek dla Mikołaja i wzięli udział w licznych zabawach doskonalących sprawność ruchową i poznawczą, dowiadując się w ten sposób z jakimi problemami i trudnościami borykają się dzieci z zespołem Downa.
Wychowawczyni: Dorota Chopkowicz
Czytamy Bajki bez barier – „Skarb"
15.12.2015
Już po raz trzeci uczniowie klasy II b, uczestniczyli w zajęciach czytelniczych z cyklu „Bajki bez barier" w MBP w Chojnowie.
Tym razem uczniowie i prowadzący spotkanie przygotowywali się do zajęć w oparciu o czwartą książeczkę, zatytułowaną „Skarb" autorstwa Joanny M. Chmielewskiej.
Omawiane zagadnienie dotyczyło trudnego tematu jakim jest epilepsja, z którą borykał się Kamil, główny bohater opowiadania. Wspólne czytanie i pokazowe przedstawienie zagadnienia pozwoliło uczniom poznać charakterystyczne symptomy tej choroby.
Na zakończenie zajęć dzieci wzięły udział w zabawach tj. „Kalambury" i „Rzeźba", w czasie których ukazywały i nazywały swoje emocje.
Choć wiedza, którą zdobyły w oparciu o publikację jest elementarna, to zapewne pozwali uwrażliwić je na sytuacje, które mogą wydarzyć się w ich życiu.
Dorota Chopkowicz
Czytamy „Bajki bez barier" - „Żywe srebro"
W dniu 16 listopada, już po raz drugi, uczniowie klasy II b uczestniczyli w cyklicznych zajęciach przeprowadzonych w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Celem tych spotkań jest przybliżanie problemów dzieci borykających się z różnego typu niepełnosprawnościami oraz propagowanie czytelnictwa wśród uczniów.
Tym razem, w zajęciach została wykorzystana trzecia książeczka z cyklu „Bajki bez barier" wydawanych przez Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Światełko" zatytułowana: „Żywe srebro" autorstwa A.Chmielewskiej.
Podczas spotkania prowadzący oraz uczniowie czytali i inscenizowali treść bajki terapeutycznej, której bohaterką była Hania z ADHD, przedstawiając w ten sposób świat ich rówieśniczki.
Dzięki ciekawym przygodom Hani, uczniowie poznali objawy charakterystyczne dla tego typu zaburzenia . Natomiast przeprowadzone zabawy i zadania " Co czują inni?" czy „Co widziałeś", uczyły ich lepszego radzenia sobie z emocjami, ćwiczyły pamięć i koncentrację oraz dawały im możliwość utożsamiania się z bohaterką i jej problemami.
Dorota Chopkowicz
Dnia 8 października uczniowie klasy II b wraz z wychowawczynią wzięli udział w pierwszych zajęciach z cyklu „Bajki bez barier" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnowie.
Celem zajęć jest propagowanie wiedzy na temat niepełnosprawności oraz kształtowanie właściwych zachowań wobec osób niepełnosprawnych.
Zajęcia będą odbywały się cyklicznie w ciągu roku szkolnego, z wykorzystaniem książeczek z bajkami opisującymi różne rodzaje niepełnosprawności, wydanymi przez Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Światełko".
Na pierwszych zajęciach uczniowie poznali świat autystycznej dziewczynki Kai oraz Huberta - chłopca z zespołem Aspergera, bohaterów bajek Joanny M. Chmielewskiej: „Czarodziejka" oraz „Hubek, kubek, wstążka".
W oparciu o czytany przez uczniów tekst, odgrywane były scenki pomagające zrozumieć istotę tych schorzeń. W czasie zajęć uczniowie wykonali również prace plastyczne – „dar serca" dla osoby niepełnosprawnej.
W dzisiejszych czasach bardzo istotna jest integracja osób niepełnosprawnych w życie społeczności, dlatego ważne jest propagowanie wiedzy na ten temat już od najwcześniejszych lat.
Wychowawczyni: Dorota Chopkowicz