Wygląda dobrze
To pole jest wymagane

      28 września, w ostatni piątek, odwiedziła nas „Słodka Julka" :), czyli prowadzono(szerokość: 750 / wysokość: 562)  kampanię edukacyjno-społeczną, której celem było poszerzenie wiedzy o cukrzycy, propagowanie zdrowego stylu życia, pokazywanie właściwej postawy wobec chorych dzieci.


   Bardzo nas ciekawiło – skąd taka nazwa kampanii? Okazało się, że Julka to rzeczywista postać – ośmioletnia dziewczynka dotknięta cukrzycą. A słodka? Wiadomo – od cukru :)


     Społeczność szkolna spotkała się też z wieloma osobistościami z Chojnowa oraz z ludźmi związanymi z projektem „Słodka Julka". Zaproszeni goście to: burmistrz Chojnowa Jan Serkies, wójt gminy Chojnów Andrzej Pyrz, wiceprezes   (szerokość: 750 / wysokość: 562)Miedziowego Centrum Zdrowia dr nauk medycznych, diabetolog Irena Szykowna, prezes fundacji Samodzielne PL dr Katarzyna Kajdan, prezes OZPN Legnica Maria Kajdan, wiceprezes OZPN Legnica Stanisław Olechowski, wiceprzewodniczący komisji rewizyjnej OZPN Legnica Zygmunt Lorenc, członkowie zarządu OZPN Legnica – Janusz Cygan, Piotr Piwowarczyk, Rafał Franczak. Dawno szkoły nie odwiedziło tylu ważnych gości. Burmistrz, witając się z uczniami „przybijał piątki", co było nie lada gratką :)


      Tego dnia dużo się działo. Mieliśmy okazję zapoznać się z losami Julki - oglądaliśmy film, o tym, jak dziewczynka funkcjonuje na co dzień. Julka nie ma łatwego życia. Uczy się, kilka razy dziennie bada cukier i musi przebywać wśród rówieśników, którzy nie zawsze rozumieją jej sytuację. Po filmie wszyscy  wykrzyczeli, że:  JULKA JEST TAKA SAMA JAK MY!


     (szerokość: 750 / wysokość: 562)W czasie, kiedy starsi uczniowie oglądali film i rozmawiali z gośćmi, młodsi zebrali się w holu szkoły, żeby zbadać poziom cukru. Większość odważnie przystąpiła do badania. Odbywało się to bardzo sprawnie, bo stanowisk było kilka. Nasza redakcyjna koleżanka też zbadała sobie cukier. Podobno w normie :)


    Po badaniu młodsi udali się do stołówki szkolnej na warsztaty kulinarne. Tam uczyli się, jak zrobić zdrowe kanapki.  Ta część kampanii bardzo się podobała! Był też pokaz ratownictwa. Możemy się czuć bezpieczni :) 


  Nauczyciele również zostali zaproszeni na warsztaty, które prowadziła pani Kaja Kajdan. Na warsztatach nie byłyśmy, ale wiemy, że nauczyciele mogli dowiedzieć się, co zrobić, żeby chore dzieci czuły się dobrze w szkole.(szerokość: 750 / wysokość: 562)


    Akcja „Słodka Julka" skończyła się około godziny trzynastej, a my zgodnie stwierdziłyśmy, że nie był to dla nas czas stracony. Na pewno wiele dowiedziałyśmy się o cukrzycy. Uświadomiłyśmy sobie, że ta przewlekła choroba może dotknąć każdej z nas. Dlatego warto zawczasu szanować zdrowie i mieć świadomość, co się je i jak spędza się wolny czas. Nierzadko nasze zdrowie zależy tylko od nas.

      

(szerokość: 750 / wysokość: 562)

(szerokość: 750 / wysokość: 562)

(szerokość: 750 / wysokość: 562)


Przeczytaj o tym wydarzeniu na innych stronach:


e-legnickie.pl


lubinextra.pl 

 

legnica.gosc.pl


redakcja"Zlepka"



Nasza redakcyjna koleżanka Ada napisała:


        28 września w naszej szkole odbyła się akcja „Słodka Julka" zorganizowana zastała dla uczniów klas od I do VI. Akcja miała na celu uświadomienie, że choroba o nazwie cukrzyca to nie wyrok, że można z nią żyć. Należy tylko właściwie się odżywiać i stosować do zaleceń lekarskich. Akcję uroczyście rozpoczął apel, po którym uczniowie poszczególnych klas kolejno rozeszli się na zorganizowane warsztaty: kulinarne, pierwszej pomocy, nauki o minerałach oraz badania masy ciała i badania zwartości cukru we krwi. Na warsztatach kulinarnych dzieci przygotowywały zdrowe, pożywne kanapki, na warsztatach pierwszej pomocy uczono nas techniki udzielania pierwszej pomocy oraz umiejętności prawidłowego wezwania pomocy za pośrednictwem numeru 112 w sytuacji np. zagrożenia życia czy wypadku. Na warsztatach o minerałach młodsi koledzy i koleżanki mogły obejrzeć skały i minerały, a pan opowiadał im o nich wiele ciekawostek. Badanie zwartości cukru we krwi polegało na delikatnym przekłuciu skóry i naniesieniu kropelki krwi na urządzenie badające poziom cukru. Uczniowie poddający się badaniu w nagrodę otrzymywali gumowe serduszko lub piłkę tzw. gadżet antystresowy. Organizowana akcja „Słodka Julka " przeprowadzana jest w wielu szkołach w naszym regionie i ma na celu, między innymi, wykrycie cukrzycy. Wszyscy uczniowie byli bardzo zadowoleni z tak ciekawie przedstawionej akcji, która miała bardzo ważny cel. Dzięki takim akcjom możemy być pewni, że pierwsze przeprowadzone badania dały początek potrzebie działania naszych rodziców lub możemy być pewni, że nie ma powodu do niepokoju.


 Hasło akcji to słodka Julka, czyli dziewczynka taka sama jak my!!!!!!!!!!!!!!!!


      W imieniu wszystkich uczniów i swoim dziękujemy za zorganizowane warsztaty naszej pani dyrektor, nauczycielom, sponsorom i wszystkim gościom, którzy przyjechali do naszej szkoły w ramach akcji słodka Julka. Relację przygotowała Adriana Urbańska z kl VIII b.


(szerokość: 750 / wysokość: 562)(szerokość: 750 / wysokość: 562)

(szerokość: 750 / wysokość: 562)

zdjęcia: Fabiola Nalbach z klasy 8b



serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie